Wakacje 2022: Turcja, Grecja i Egipt najpopularniejsze. Tunezja wraca do gry

Po zahamowaniu sprzedaży spowodowanym wybuchem wojny w Ukrainie i wzrostem inflacji, klienci wrócili po zagraniczne wakacje. Najchętniej sięgają po Turcję, Grecję i Egipt – podaje największy agent turystyczny w kraju* w podsumowaniu pierwszego półrocza.

Publikacja: 28.07.2022 02:34

Wakacje 2022: Turcja, Grecja i Egipt najpopularniejsze. Tunezja wraca do gry

Foto: Aleksander Kramarz

W drugim kwartale najpopularniejszymi kierunkami były Turcja, Grecja i Egipt. Ich udział w sprzedaży wyniósł łącznie 58,1 procent. Nie była to jednak wartość imponująca, rok wcześniej te trzy pierwsze kierunki zgarniały bowiem dużo większą, bo 63,7-procentową, pulę. Zmian w rozkładzie zainteresowania klientów Wakacje.pl upatrują między innymi w powrocie Tunezji do programów biur podróży. „W zeszłym roku z uwagi na dość restrykcyjne zasady wjazdu kraj ten praktycznie wypadł z oferty. Obecnie przeżywa renesans” – czytamy w komunikacie.

Tunezja wchodzi do gry

Co ciekawe, na razie trudno określić, który z kierunków, Turcja czy Grecja, zajmie pierwsze miejsce w rankingu popularności, bo popyt na wakacje w tych krajach waha się co tydzień. Choć w pierwszym tygodniu lipca Turcja była na pierwszym miejscu, to jednak zaczęła nieco tracić na rzecz Grecji. Te dwa kraje już od jakiegoś czasu walczą o palmę pierwszeństwa na polskim rynku wyjazdowej turystyki zorganizowanej.

W drugim kwartale widać było też lekkie osłabienie popytu na wyjazdy do Egiptu (2,6 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej) – zauważa agent.

Jakie inne kierunki wybierają w tym roku Polacy? Miejsca od 4 do 10 w rankingu zajmują Hiszpania, Bułgaria, Tunezja, Cypr, Albania, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wakacje.pl

Turcja, Grecja i Egipt najczęściej wybierają zarówno podróżujące pary, rodziny z dziećmi, jak i single. Różnice w preferencjach widać dopiero na kolejnych miejscach rankingu. „Podczas gdy osoby podróżujące tylko we dwoje na czwartym miejscu wybierają Hiszpanię, a na piątym Bułgarię, to u rodzin trend jest odwrotny – pozycja czwarta należy do Bułgarii, a piąta do Hiszpanii. Single preferują natomiast Tunezję (miejsce czwarte), a dalej Hiszpanię (miejsce piąte)”.

Wakacje.pl

Wakacje.pl sprawdziły też, które regiony turystyczne w poszczególnych krajach cieszą się największym zainteresowaniem. I tak w wypadku podróżujących w pojedynkę w pierwszej piątce znalazły się: Riwiera Turecka (Turcja), Hurghada (Egipt), Słoneczny Brzeg (Bułgaria), Marsa Alam (Egipt) i Monastyr (Tunezja). Wśród par ranking ten wygląda następująco: Riwiera Turecka (Turcja), Hurghada (Egipt), Słoneczny Brzeg (Bułgaria), Heraklion (Kreta) i Marsa Alam (Egipt). Rodziny z dziećmi preferują wyjazdy na Riwierę Turecką (Turcja), do Słonecznego Brzegu (Bułgaria), Hurghady (Egipt), na Rodos (Grecja) i do Heraklionu (Kreta).

Wakacje droższe niż przed rokiem

Tradycyjnie Wakacje.pl sprawdziły też, ile w tym roku klienci biur podróży wydali średnio na wakacyjny wyjazd. I tak za podróż dla dwóch osób do Turcji w drugim kwartale roku płacili 6305 złotych, czyli o 16 procent więcej niż rok wcześniej (5452 zł), w Grecji 6597 zł, o 10 procent więcej niż przed rokiem (5952 zł), a w Egipcie 6337 zł, czyli o 16,1 procent więcej w porównaniu z zeszłym rokiem (5458 zł).

W grupie rodzin z jednym dzieckiem średnia cena rezerwacji do Turcji wyniosła 9016 zł, do Grecji 9313 zł, a do Egiptu 8791 zł. Rodzice podróżujący z dwójką dzieci za pobyt w Turcji zapłacili 11 387 zł, w Grecji 12 032 zł, a w Egipcie 10 993 złotych.

Wakacje.pl

- Polacy wcale nie szukają najtańszych ofert. Kryterium wyboru jest jej jakość i atrakcyjność miejsca wypoczynku. Jesteśmy gotowi zapłacić więcej za lepsze usługi – podkreśla Jolanta Kołodziejczyk.

W rezerwacjach przeważają oferty o charakterze „all inclusive”. To pośredni efekt popularności poszczególnych kierunków - w hotelach w Turcji i w Egipcie ta forma wyżywienia dominuje, jest też popularna w Grecji, choć tam łatwiej już znaleźć wakacje z dwoma posiłkami czy z samymi śniadaniami – szczególnie dotyczy to mniejszych hoteli.

Na all inclusive (uwzględniając też opcję bogatszą, ultra all inclusive) w tym roku zdecydowało się 83,8 procent klientów agenta (rok temu w tym samym czasie - 84 procent).

Wakacje.pl

Na wakacje już od kwietnia

W tym roku sezon letni wystartował już w kwietniu. W maju szczególnie popularna była majówka, a w czerwcu długi weekend powiązany ze świętem Bożego Ciała (dwa razy więcej rezerwacji niż rok wcześniej). Jednak tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się podróże w lipcu, chociaż do końca czerwca sprzedaż wyjazdów na sierpień, wrzesień i październik była mniejsza niż przed rokiem.

- Choć o wiele więcej osób niż przed rokiem zdecydowało się skorzystać z promocji w ramach przedsprzedaży, to nadal część ludzi wstrzymuje się z decyzją, prawdopodobnie czekając na last minute. W ostatniej chwili na pewno będzie można znaleźć ciekawe oferty, ale to nie oznacza, że będą mocno przecenione. Już w zeszłym roku im bliżej terminu wylotu tym wycieczki były droższe – tłumaczy Kołodziejczyk.

Wakacje.pl

Tydzień samolotem najpopularniejszy

W dalszym ciągu najwięcej klientów, 69 procent, decyduje się na tygodniowe wyjazdy, ale już co piąty decyduje się na pobyt niestandardowy- nieco dłuższy, choć nie 14-dniowy.

Wakacje.pl

Klienci biur podróży najchętniej wybierają wycieczki lotnicze – w analizowanym okresie zdecydowało się na nie 95,3 procent. Dla porównania, rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 86 procent. Spadło natomiast wśród klientów agenta zainteresowanie wyjazdami z dojazdem własnym – od stycznia do czerwca na taką ofertę zdecydowało się 3,1 procent osób, czyli o 1,4 punktu procentowego mniej niż przed rokiem.

Wakacje.pl

Z ogólnopolskiego badania, przeprowadzonego na zlecenie Wakacje.pl w marcu, wynika, że dla wielu turystów ma bardzo duże znaczenie, skąd będą mogli polecieć na wakacje. 45 procent respondentów potwierdziło, że przede wszystkim sprawdza oferty powiązane z lotniskami znajdującymi się najbliżej ich miejsca zamieszkania. W drugim kwartale wybierali takie porty jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Gdańsk i Poznań. Statystyki Wakacje.pl pokazują wyraźny wzrost liczby podróży z Wrocławia, Gdańska i Poznania, co wynika ze zwiększonej aktywności biur podróży w organizowaniu wylotów właśnie z tych portów.

Wakacje.pl

* Wakacje.pl to największy pod względem obrotów agent turystyczny w Polsce. Sprzedaje wyjazdy kilkudziesięciu touroperatorów, działających na polskim rynku. Nie ma jednak wśród nich największego z nich - TUI Poland.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny