Traveldata: W biurach podróży tydzień uspokojenia cen

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do Grecji, o 21 złotych, na Wyspy Kanaryjskie, o 17 złotych, i do Bułgarii - o 13 złotych. Taniały za to Egipt i Turcja. Ten pierwszy o 14, a ta druga o 45 złotych – podaje Traveldata.

Publikacja: 20.03.2023 13:59

Traveldata: W biurach podróży tydzień uspokojenia cen

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 roku, wzrosła o 2 złote – wynika z monitoringu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Taka symboliczna zmiana pokazuje, że wzrost cen wyhamował. Przynajmniej na jeden tydzień. Poprzednio cena rosła bowiem kilka tygodni z rzędu: o 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu trzeci raz z rzędu Traveldata zanotowała w wypadku wyjazdów na Sardynię, o 239 złotych, a nieco mniej w odniesieniu do Portugalii i na Korfu - o 180 i 142 złote.

Najmniejsze zniżki cen wystąpiły w wypadku wakacji na Malcie (poprzednio znacznie rosły) - o 241 złotych. Znacznie mniej spadły ceny wypoczynku na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i tunezyjskiej Dżerbie – o 112 i 67 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach zamieszczony niżej wykres.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do trzech z pięciu najważniejszych w turystyce zorganizowanej miejsc – do Grecji, o 21 złotych, na Wyspy Kanaryjskie, o 17 złotych, i do Bułgarii - o 13 złotych. Egipt i Turcja taniały, ten pierwszy o 14, a ta druga o 45 złotych.

Paliwo taniało, koszty malały

Porównanie średniej ceny imprezy turystycznej z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że wzrosła ona o 1043 złote (wcześniej różnica wynosiła 1092, 1060, 1078, 1027 i 995 złotych).

Najbardziej podrożały Maroko, o 1901 złotych, półwysep Chalcydycki, o 1660 złotych, i Korfu – o 1533 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek żadnego z monitorowanych kierunków.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów walut, w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz drugi od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu – czytamy w raporcie.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,99 złotego za litr wobec 5,10 złotego za itr przed rokiem, co oznaczało drugi od ponad dwóch lat spadek ceny, tym razem o 21,8 procent (przed tygodniem cena była niższa o 7 procent, a przed dwoma była wyższa o 8,4 procent).

W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych i była silniejsza o 0,7 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była silniejsza o około 3,8 procent, a przed dwoma słabsza o około 0,4 procent.

W tej sytuacji wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek drugi raz od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Skala pozytywnego oddziaływania zawierała się w przedziale od minus 130 do minus 140 złotych (przed tygodniem było to od minus 240 do minus 250 złotych, a przed dwoma tygodniami 50-60 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - zaznaczają autorzy raportu.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w wypadku Grecji, Wysp Kanaryjskich i Turcji - o 1167, 1114 i 1018 złotych. A w mniejszej skali Egiptu i Bułgarii - o 795 i 722 złote.

Z mniej masowo odwiedzanych kierunków najbardziej zdrożały, licząc rok do roku, Maroko, Portugalia i Hiszpania kontynentalna - o 1901 i po 1397 złotych. Ceny wakacji na Majorce, we Włoszech i na Cyprze średnio poszły w górę o 1149, 1113 i 1085 złotych. Najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 689, 521 i 237 złotych.

Bieżące ceny najlepsze w TUI

Jak dalej podaje Traveldata, w porównaniach rok do roku cen wycieczek na szczyt sezonu lato, w żadnym kierunku nie zanotowano spadków. Najmniej zdrożały imprezy organizowane przez Sun & Funa, Nekerę i Itakę - o 670, 720 i 810 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 820 złotych (Prima Holiday) do prawie 1720 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach Traveldata umieściła TUI Poland z liczbą 50 takich ofert, Itakę z liczbą 42 ofert i Corala Travel z liczbą 33 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu eksperci z Traveldaty ujawnili w Coralu Travel (9 ofert) i TUI Poland (6), do Grecji w Itace (12), TUI Poland (8) i Grecosie (6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11) i Itace (10), do Turcji w Itace, TUI Poland (po 6) i w Coralu Travel (5), do Tunezji w Coralu Travel, TUI Poland (po 4) i Eximie Tours (3), a do Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

Na zakończenie materiału Traveldata zamieszcza tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W dwudziestym czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2023 w składzie biur podróży w tabeli nastąpiły tylko dwie zmiany - na pozycji piątej znalazło się rozpoczynające działalność w Polsce ukraińskie biuro Join Up, które zepchnęło z niej na miejsce szóste Sun&Funa, a z miejsca drugiego na pozycję lidera zestawienia awansował Grecos, przesuwając tym samym na pozycję drugą, Itakę.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste czwarte w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 16 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 9 marca 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 17 marca 2022 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 roku, wzrosła o 2 złote – wynika z monitoringu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Taka symboliczna zmiana pokazuje, że wzrost cen wyhamował. Przynajmniej na jeden tydzień. Poprzednio cena rosła bowiem kilka tygodni z rzędu: o 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Pięciogwiazdkowe wakacje w Grecji od Rainbowa można wylicytować na aukcji WOŚP-u
Biura Podróży
Sun & Fun otwiera własny salon z wycieczkami. Planuje jeszcze 20 kolejnych
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego