Traveldata: W biurach podróży tydzień uspokojenia cen

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do Grecji, o 21 złotych, na Wyspy Kanaryjskie, o 17 złotych, i do Bułgarii - o 13 złotych. Taniały za to Egipt i Turcja. Ten pierwszy o 14, a ta druga o 45 złotych – podaje Traveldata.

Publikacja: 20.03.2023 13:59

Traveldata: W biurach podróży tydzień uspokojenia cen

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 roku, wzrosła o 2 złote – wynika z monitoringu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Taka symboliczna zmiana pokazuje, że wzrost cen wyhamował. Przynajmniej na jeden tydzień. Poprzednio cena rosła bowiem kilka tygodni z rzędu: o 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu trzeci raz z rzędu Traveldata zanotowała w wypadku wyjazdów na Sardynię, o 239 złotych, a nieco mniej w odniesieniu do Portugalii i na Korfu - o 180 i 142 złote.

Najmniejsze zniżki cen wystąpiły w wypadku wakacji na Malcie (poprzednio znacznie rosły) - o 241 złotych. Znacznie mniej spadły ceny wypoczynku na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i tunezyjskiej Dżerbie – o 112 i 67 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do trzech z pięciu najważniejszych w turystyce zorganizowanej miejsc – do Grecji, o 21 złotych, na Wyspy Kanaryjskie, o 17 złotych, i do Bułgarii - o 13 złotych. Egipt i Turcja taniały, ten pierwszy o 14, a ta druga o 45 złotych.

Paliwo taniało, koszty malały

Porównanie średniej ceny imprezy turystycznej z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że wzrosła ona o 1043 złote (wcześniej różnica wynosiła 1092, 1060, 1078, 1027 i 995 złotych).

Najbardziej podrożały Maroko, o 1901 złotych, półwysep Chalcydycki, o 1660 złotych, i Korfu – o 1533 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek żadnego z monitorowanych kierunków.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów walut, w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz drugi od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu – czytamy w raporcie.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,99 złotego za litr wobec 5,10 złotego za itr przed rokiem, co oznaczało drugi od ponad dwóch lat spadek ceny, tym razem o 21,8 procent (przed tygodniem cena była niższa o 7 procent, a przed dwoma była wyższa o 8,4 procent).

W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych i była silniejsza o 0,7 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była silniejsza o około 3,8 procent, a przed dwoma słabsza o około 0,4 procent.

W tej sytuacji wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek drugi raz od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Skala pozytywnego oddziaływania zawierała się w przedziale od minus 130 do minus 140 złotych (przed tygodniem było to od minus 240 do minus 250 złotych, a przed dwoma tygodniami 50-60 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - zaznaczają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w wypadku Grecji, Wysp Kanaryjskich i Turcji - o 1167, 1114 i 1018 złotych. A w mniejszej skali Egiptu i Bułgarii - o 795 i 722 złote.

Z mniej masowo odwiedzanych kierunków najbardziej zdrożały, licząc rok do roku, Maroko, Portugalia i Hiszpania kontynentalna - o 1901 i po 1397 złotych. Ceny wakacji na Majorce, we Włoszech i na Cyprze średnio poszły w górę o 1149, 1113 i 1085 złotych. Najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 689, 521 i 237 złotych.

Bieżące ceny najlepsze w TUI

Jak dalej podaje Traveldata, w porównaniach rok do roku cen wycieczek na szczyt sezonu lato, w żadnym kierunku nie zanotowano spadków. Najmniej zdrożały imprezy organizowane przez Sun & Funa, Nekerę i Itakę - o 670, 720 i 810 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 820 złotych (Prima Holiday) do prawie 1720 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach Traveldata umieściła TUI Poland z liczbą 50 takich ofert, Itakę z liczbą 42 ofert i Corala Travel z liczbą 33 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu eksperci z Traveldaty ujawnili w Coralu Travel (9 ofert) i TUI Poland (6), do Grecji w Itace (12), TUI Poland (8) i Grecosie (6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11) i Itace (10), do Turcji w Itace, TUI Poland (po 6) i w Coralu Travel (5), do Tunezji w Coralu Travel, TUI Poland (po 4) i Eximie Tours (3), a do Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

Na zakończenie materiału Traveldata zamieszcza tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W dwudziestym czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2023 w składzie biur podróży w tabeli nastąpiły tylko dwie zmiany - na pozycji piątej znalazło się rozpoczynające działalność w Polsce ukraińskie biuro Join Up, które zepchnęło z niej na miejsce szóste Sun&Funa, a z miejsca drugiego na pozycję lidera zestawienia awansował Grecos, przesuwając tym samym na pozycję drugą, Itakę.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste czwarte w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 16 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 9 marca 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 17 marca 2022 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 roku, wzrosła o 2 złote – wynika z monitoringu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Taka symboliczna zmiana pokazuje, że wzrost cen wyhamował. Przynajmniej na jeden tydzień. Poprzednio cena rosła bowiem kilka tygodni z rzędu: o 70, 56, 56, 18, 94, 63, 27 i o 71 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Czerwińska: Turystyka dziecięca, czyli bicie głową w mur obojętności urzędniczej
Biura Podróży
Dertour Group przejmuje firmę Anixe. „Strategiczna inwestycja w technologie”
Biura Podróży
Raport Polskiej Izby Turystyki z wakacji: Będzie kolejny rekord w biurach podróży
Biura Podróży
Polska platforma turystyczna eSky.pl kupiła znaną brytyjską markę Thomas Cook
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biura Podróży
Exim Tours rozpoczął sprzedaż przyszłorocznych wakacji. Liczy na 320 tysięcy klientów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki