Klimat zmienia zwyczaje turystów - od upałów południa Europy wolą chłód Północy

Islandia, Skandynawia, Irlandia i Wielka Brytania zyskują w Stanach Zjednoczonych na popularności. Amerykanie wybierają te kraje, by uniknąć upałów, które tego lata we Włoszech, Francji i w Hiszpanii mogą być wyjątkowo dotkliwe.

Publikacja: 14.07.2023 10:31

Amerykańscy turyści coraz częściej uciekają przed upałami do Skandynawii

Amerykańscy turyści coraz częściej uciekają przed upałami do Skandynawii

Foto: Photoshot, Frank van Groen

W Stanach Zjednoczonych rośnie popyt na wyjazdy do krajów Europy Północnej, pisze tamtejszy portal branży turystycznej Travel Weekly. Konkretnie mowa o Islandii, Skandynawii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Powód to ucieczka przed wysokimi temperaturami - jak wynika z danych unijnych, w tym roku szanse, że na południu i zachodzie kontynentu będzie cieplej niż zazwyczaj, wynoszą 60 procent. Takie prognozy przedstawił unijny serwis badający zmiany klimatu działający w ramach programu Copernicus.

Czytaj więcej

Zimowe urlopy Niemców – w tym roku modne kierunki to Tajlandia, USA, RPA

Biuro podróży EF Go Ahead Tours mówi, że liczba rezerwacji do Wielkiej Brytanii i Irlandii wzrosła w sierpniu o 50 procent w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku i o 200 procent w porównaniu z sierpniem 2019 roku. Rezerwacji na lato w Skandynawii również jest więcej - o 50 procent wobec lata 2019 roku. Z kolei w biurze Intrepid widać wzrost sprzedaży wyjazdów do Islandii o 136 procent, do Skandynawii o 62 procent względem lata 2019.

- Islandia rozwijała się jeszcze przed pandemią, więc wzrost nie jest tak znaczący, ale w Skandynawii jest ogromny, podobnie jak w Szkocji - twierdzi Tom Smith, wiceprezes ds. sprzedaży na Amerykę Północną w Intrepidzie.

Także Kensington Tours odnotowuje duże zainteresowanie Skandynawią, zwłaszcza Norwegią i Finlandią. Tu wzrosty wynoszą odpowiednio 71 i 45 procent, ale powodzeniem cieszą się również Dania, Holandia i Europa Wschodnia - Polska, Czechy i Węgry.

- Zwiększony popyt na tradycyjnie popularne miejsca w Europie, takie jak Włochy i południowa Francja sprawił, że stały się one bardziej zatłoczone i droższe - twierdzi Helen Giontsis, prezes Kensington Tours. - Klienci, poszukując alternatyw, odkrywają inne kraje i regiony, które oferują wspaniałą sztukę, kulturę, jedzenie i wino, w tym Skandynawię, która dodatkowo jest chłodniejsza - dodaje.

Z majowego raportu Mastercard dotyczącego trendów turystycznych wynika, że zmieniający się klimat wpływa na decyzje klientów związane z letnimi podróżami. Zamiast na południu Europy urlop spędzają na północy - w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Holandii, Szwajcarii i w Niemczech.

Podróżni chętniej wybierają się także na półkulę południową, gdzie w czasie europejskiego i amerykańskiego lata panuje zima. W tym kontekście mowa o RPA, Australii i Nowej Zelandii. Biuro EF widzi większą sprzedaż wyjazdów do Japonii - w tamtejszych górach w czerwcu i w lipcu jest zazwyczaj chłodniej.

Amerykanów nie odstrasza też pora deszczowa w Tajlandii, bo wraz z jej nadejściem spadają temperatury. Innym sposobem na ucieczkę przed upałami są wyjazdy przed i po szczycie sezonu. Dodatkową zaletą takich terminów są mniejsze tłumy i niższe ceny.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty