TUI rozpoczął już sprzedaż ofert na bazie przejazdów pociągami sypialnymi. Trasa prowadzi między Osnabrückiem a Pragą, a partnerem w tym przedsięwzięciu jest Green City Trip - start-up z Holandii należący do touroperatora Flywise Travel. Zimą narciarze będą mogli pojechać natomiast do Tyrolu i Voralbergu oraz Kraju Salzburskiego - pisze niemiecki portal branży turystycznej Reise vor-9.
Prezes Grupy TUI Sebastian Ebel przyznaje jednak, że na samych przejazdach nocnymi pociągami nie da się zarobić. Jeśli jednak połączy się je w pakiet dynamiczny z noclegami i innymi usługami, jak wycieczki na miejscu, coś dobrego może z tego wyniknąć.
W podobnym tonie wypowiada się Hessel Winkelman, współwłaściciel Green City Trip. Szansy na sukces upatruje on w łączeniu różnych świadczeń w imprezę turystyczną. Sam biznes przewozów nocą na razie przynosi straty, mimo że pociągi są wypełnione w całości - w sumie może nimi podróżować 730 osób.
Ten biznes przewozowy staje przed wieloma wyzwaniami. Trudno znaleźć używane wagony w dobrym stanie, a ich renowacja to spory wydatek, trzeba też zatrudnić wiele osób do obsługi. Na razie w segmencie kolejowym nie istnieje leasing używanych pociągów, ale zdaniem Winkelmanna rosnące zapotrzebowanie sprawi, że rynek będzie się zmieniał. On sam planuje przejęcie pociągów, których chce się pozbyć holenderska kolej.
Czytaj więcej
W tym roku do sieci hoteli TUI Blue dołączyło pięć nowych obiektów. Firma poinformowała o podpisaniu 13 nowych umów na zarządzanie i franczyzę, co oznacza, że wkrótce łącznie otwarte zostaną 22 obiekty w 13 krajach, głównie w Azji i w Afryce.