Itaka: Milion klientów w Polsce, półtora miliona w Europie. To rekord

Milion klientów i cztery miliardy złotych przychodu – takim wynikiem zakończy się ten rok w największym polskim biurze podróży, Itace. To najwyższe wartości w historii firmy.

Publikacja: 30.10.2023 00:56

W konferencji wzięło udział 180 agentów turystycznych

W konferencji wzięło udział 180 agentów turystycznych

Foto: Filip Frydrykiewicz

Biuro podróży Itaka zabrało do Bodrum na egejskim wybrzeżu Turcji 180 najlepszych swoich agentów turystycznych. Od 22 do 26 października sprzedawcy mogli podczas prezentacji prowadzonych przez menedżerów od produktu, poznać plany i najważniejsze elementy oferty touroperatora na rok 2024.

Czytaj więcej

Itaka rozpoczęła sprzedaż lata 2024. Na początek 550 hoteli i pakiet korzyści

Cena nie gra roli

Na początek wiceprezes Piotr Henicz podsumował mijający rok. Jak mówił, przyniesie on najlepsze wyniki w historii Itaki. Touroperator zaczynał sprzedaż lata 2023 nie bez obawy obserwując ceny paliw i kurs złotego wobec dolara i euro, a także sytuację finansową klientów w warunkach wysokiej inflacji, rosnących kosztów utrzymania i spłat kredytów. Tym większe było jego zdziwienie, gdy okazało się, że rosnące ceny wycieczek nie odstraszyły turystów. Wręcz przeciwnie – klienci chętnie rezerwowali wyjazdy, prawdopodobnie obawiając się, że wraz z upływem czasu, ich wymarzone wakacje będą jeszcze droższe.

– Niemal rzucili się na wyjazdy. Nie pytali za ile, ale czy są w ogóle miejsca – relacjonował Henicz.

Podobnie było zresztą i w innych biurach podróży. – Sezon był więc rewelacyjny pod każdym względem. Obie strony – klienci i biura podróży – byli zadowoleni. Udało się bowiem znaleźć równowagę między popytem i podażą. Itaka nie tylko nie miała powodów do anulowania jakichś terminów czy kierunków, ale wręcz musiała je dodawać, tam gdzie popyt był największy. Na przykład sprzedaliśmy więcej Turcji niż planowaliśmy – mówił Henicz.

Czytaj więcej

Itaka najchętniej odwiedzanym biurem podróży w internecie

Takich wyników w historii jeszcze nie było

Itaka policzyła, że średnia cena wyjazdu wzrosła u niej o 8 procent, licząc rok do roku.

Henicz szacuje, że w tym roku z Itaką wyjedzie milion klientów, a obroty firmy sięgną czterech miliardów złotych. To rekordowe wielkości w historii tego biura podróży. Oznaczają wzrost liczby klientów o 33 procent, a obrotów o 44 procent.

Itaka prowadzi też biura podróży w Czechach i na Słowacji (Čedok), a także na Węgrzech (pierwszy sezon w tym roku), na Litwie, Łotwie i w Estonii. W sumie więc spodziewa się 1,5 miliona klientów i 5,5 miliarda złotych przychodów – wyjaśniał wiceprezes.

Biuro podróży wysyłało czartery ze wszystkich krajowych lotnisk. Najwięcej przybyło lotów z Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska, chociaż jeśli chodzi o dynamikę, to najgwałtowniej wzrosła liczba miejsc w samolotach ze Szczecina (286 procent) i Łodzi (95 procent). Prawie 10 tysięcy klientów skorzystało z podróży rozpoczynających się na nowym lotnisku w Radomiu.

Dziesięć najczęściej wybieranych przez klientów kierunków to: Antalya, Tirana, Marsa Alam, Rodos, Zakintos, Bodrum, Korfu, Heraklion, Kos i Majorka.

Konferencja była również okazją do uhonorowania agentów za wybitne wyniki w sprzedaży i promowaniu m

Konferencja była również okazją do uhonorowania agentów za wybitne wyniki w sprzedaży i promowaniu marki Itaka. Wyróżniono Denar Travel z Myszkowa (w kategorii „agent prestiżowy”) i Centrum Podróży w Zgorzelcu („agent”). Za największy wzrost sprzedaży w roku 2023 nagrodzono zaś An-Travel z Kłodzka („agent prestiżowy”) i Halowakacje z Lublina („agent”).

Filip Frydrykiewicz

Lato 2024 sprzedaje się jak świeże bułeczki

Prowadzona od prawie 3 miesięcy sprzedaż wyjazdów na lato przyszłego roku pokazuje, że zainteresowanie wyjazdami nie maleje, organizator notuje wzrost w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego o 70 procent.

Oferuje już 800 hoteli (ta liczba ciągle rośnie, touroperator dodaje bowiem do systemu rezerwacyjnego systematycznie nowe obiekty) w 85 destynacjach z wylotem z 14 krajowych lotnisk.

Oprócz tego oferuje 223 programy wycieczek objazdowych – samolotowych i autokarowych. W tym segmencie szczególnie wzrosło w ostatnim sezonie zainteresowanie zwiedzaniem Rzymu (Itaka będzie wysyłać tam dwa razy w tygodniu własny czarter we współpracy z LOT-em), Mediolanu, na Maltę, do Barcelony i do Indii.

W 32 hotelach organizator będzie prowadził w nowym roku Kluby Przyjaciół Itaki z animacjami dla dzieci. Najwięcej w Grecji (10), Turcji (8), Hiszpanii (5) i Bułgarii (4). Programy klubowych zajęć powstały, jak podkreślał Henicz, w ścisłej współpracy z małopolskim parkiem rozrywki Energylandia.

Czytaj więcej

Ranking biur podróży 2023: Itaka, TUI, Rainbow, Coral - dynamiczny powrót klientów

Smart znaczy swoboda

Henicz zachęcał sprzedawców do oferowania klientom wyjazdów spod znaku „Itaka Smart”. Chodzi o pakiety składane dynamicznie, a więc z dużą elastycznością w wyborze kierunku, terminu, długości pobytu, a nawet godziny wylotu.

Organizator doskonali ten produkt od dwóch lat, a klienci coraz chętniej po niego sięgają. W roku 2022 na wakacje z pakietem dynamicznym poleciało 10 tysięcy osób, a w tym roku 30 tysięcy. W 2024 będzie ich już według przewidywań touroperatora 50 tysięcy.

Klienci decydujący się na kreowanie samemu swojego programu podróży mają do wyboru 100 kierunków (w tym 35 to destynacje dalekie, tak zwane long haule) i 2,5 tysiąca hoteli. W tym roku najczęściej wybierali jako miejsce wypoczynku Cypr.

Inne produkty wyróżniające Itakę to hotele tylko dla dorosłych, oferowane pod marką Itakarma. W tej dziedzinie organizator postanowił rozszerzyć ofertę, wychodząc poza dotychczas stosowane założenie, że muszą to być hotele kameralne, luksusowe. – Teraz będziemy proponować więcej hoteli z ogólnej oferty, chociaż nadal będą to obiekty, które nie przyjmują dzieci poniżej 16 roku życia – zapowiadał Henicz.

Powrót turystyki dla aktywnych

185 tysięcy nabywców znalazły już natomiast wycieczki fakultatywne sprzedawane przez internet dzięki specjalnie do tego przygotowanej platformie pod nazwą SeePlaces. Wzrost ich sprzedaży był imponujący – 250 procent. W sumie Itaka oferuje 1500 programów w 125 kierunkach w 50 krajach. Jeśli klient dokupi taką imprezę za pośrednictwem SeePlaces, agent, który sprzedał mu wakacje, dostanie od takiego zakupu prowizję – przypominał Henicz.

Touroperatorowi zależy też na tym, by sprzedawcy korzystali przy rezerwowaniu wyjazdów z Itaką z jej własnego systemu rezerwacyjnego Resabee, a nie z popularnego, ale pokazującego i porównującego oferty wszystkich touroperatorów, programu MerlinX. Jak przyznał Henicz, nie jest łatwo przełamać stare przyzwyczajenia sprzedawców – chociaż Resabee ma wiele przydatnych funkcji (np. możliwość wyszukiwania ofert po godzinach wylotu, po czasie trwania lotu i rezerwowania miejsc w samolotach), i praktycznych informacji, dzięki którym agent może o wiele lepiej obsłużyć klientów, nie wszyscy chcą po niego sięgać bezpośrednio. Większość ciągle wybiera do niego ścieżkę przez MerlinX.

W przerwie prezentacji uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie

W przerwie prezentacji uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie

Filip Frydrykiewicz

Na koniec tej części prezentacji Henicz zostawił wiadomość o reaktywowaniu wyjazdów dla szczególnie aktywnych, które od ośmiu lat Itaka oferuje pod marką „No Limits”. Nowe życie ma w nią tchnąć Piotr Multan, biznesmen znany jako współtwórca internetowego agenta turystycznego Travelplanet.pl (sprzedał udziały w 2006 roku). Multan jest też zapalonym narciarzem i, jak zapowiedział, od rozkręcenia na szerszą skalę tego segmentu wyjazdów w Itace, a także wyjazdów w góry latem (Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja) chciałby zacząć.

Podczas dwóch dni szkolenia menedżerowie produktu prezentowali nowości z oferty na lato 2024 roku (głównie nowe hotele cztero- i pięciogwiazdkowe) i wyjaśniali zmiany i plany biura podróży wobec poszczególnych kierunków. Poświęcili też trochę czasu na omówienie nowości z ruszającego właśnie sezonu zimowego – czarterów do Brazylii i na wyspę Boa Vista z archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.


Biuro podróży Itaka zabrało do Bodrum na egejskim wybrzeżu Turcji 180 najlepszych swoich agentów turystycznych. Od 22 do 26 października sprzedawcy mogli podczas prezentacji prowadzonych przez menedżerów od produktu, poznać plany i najważniejsze elementy oferty touroperatora na rok 2024.

Cena nie gra roli

Pozostało 97% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji