Polacy pokochali Albanię. Biura podróży walczą o hotele dla nich na ten rok

Zeszły rok był dla albańskiej branży turystycznej bardzo udany. Kraj odwiedziło około 10 milionów turystów. Szczególnie dynamicznie rósł ruch z Polski, a kolejny sezon zapowiada się jeszcze lepiej.

Publikacja: 22.01.2024 08:02

Hotelarze albańscy zauważyli, że biura podróży chętniej zostawiają im zaliczki, żeby mie zagwarantow

Hotelarze albańscy zauważyli, że biura podróży chętniej zostawiają im zaliczki, żeby mie zagwarantowane miejsca na sezon dla swoich klientów

Foto: Alicja Hołubowicz

Co prawda dane o liczbie odwiedzających nie zostały jeszcze potwierdzone przez albański Urząd Statystyczny, ale można zakładać, że będzie ona bliska 10 milionów. Wiadomo, że od stycznia do listopada gości było 9,5 miliona - pisze portal Albanian Daily News. To oznacza, wzrost o 30 procent rok do roku.

Biura podróży walczą o miejsca w albańskich hotelach

Przedsiębiorcy turystyczni spodziewali się co prawda wzrostu, ale nie przypuszczali, że przyjmie on aż taką skalę. Ich zdaniem, zeszły rok był dla Albanii, jako kierunku turystycznego, najlepszy w historii. Teraz trzeba zadbać, by trend się utrzymał i nie dopuścić do jego odwrócenia z powodu wyzwań, jak jakość usług, brak pracowników, infrastruktury i transportu.

Czytaj więcej

Rego-Bis: Jako specjaliści od Bałkanów będziemy rosnąć na Albanii i Czarnogórze

Na razie rośnie liczba umów zawieranych na pokoje hotelowe. Zagraniczni touroperatorzy są coraz częściej skłonni wpłacać hotelarzom zaliczki, by mieć zagwarantowane miejsca. Kontrakty podpisywali w połowie zeszłego roku, a popyt, jaki zgłosili, był o 35 procent większy – twierdzi prezes Albańskiej Unii Turystycznej Rrahman Kasa. Przy czym największe zainteresowanie wykazują polscy touroperatorzy, na drugim miejscu są Czesi.

Turyści z Polski nie odpuszczają żadnego noclegu w Albanii

Ważnym rynkiem, poza tymi dwoma, pozostaje też Hiszpania, ale i kraje bałtyckie oraz Węgry i Słowacja. W wypadku ich wszystkich dominuje ruch czarterowy. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się z krajami skandynawskimi, Niemcami i Szwajcarią – tu dominują bloki miejsc w samolotach.

W zeszłym roku najdynamiczniej rosła liczba podróżnych z Polski – zmiana na plus za pierwsze dziesięć miesięcy wyniosła 34 procent, porównując rok do roku. Od stycznia do października w Albanii wypoczywało ponad 222 tysięcy Polaków.

Czytaj więcej

Albania będzie krajem partnerskim targów ITB Berlin w 2025 roku

Według Arbena Ćipy ze Stowarzyszenia Hotelarzy w Sarandzie polski turysta jest cenny, bo bardzo różnorodny. Znaleźć można zarówno osoby, które nie wydają na miejscu pieniędzy, jak i takie, które na pobyt przeznaczają wysokie kwoty. Polscy turyści mieszkają też w hotelach wszystkich kategorii.

Ceny hoteli w Albanii rosną

Albania promowana jest jako kierunek atrakcyjny cenowo, co w zeszłym roku się sprawdziło, bo wiele innych europejskich destynacji z ładnymi plażami nad morzem podrożało w związku z inflacją. Rosnący popyt przełożył się jednak na wzrost cen – w wypadku hoteli z gwarancami będą one w tym roku wyższe o 15-25 procent. To może być dla części klientów sporym zaskoczeniem, szczególnie, że wielu odwiedzających Albanię liczy na wakacje budżetowe.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Hotelarzy mówi, że choć w porównaniu z zeszłym rokiem w niektórych regionach gości było dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, a w innych zmiana na plus wyniosła 70-80 procent, to wydatki nie rosły w takim samym tempie. W tej dziedzinie mowa raczej o wzroście rzędu 50 procent.

Czytaj więcej

Nowe lotnisko w Albanii pomoże turystyce, ale zaszkodzi naturze

Co prawda dane o liczbie odwiedzających nie zostały jeszcze potwierdzone przez albański Urząd Statystyczny, ale można zakładać, że będzie ona bliska 10 milionów. Wiadomo, że od stycznia do listopada gości było 9,5 miliona - pisze portal Albanian Daily News. To oznacza, wzrost o 30 procent rok do roku.

Biura podróży walczą o miejsca w albańskich hotelach

Pozostało 90% artykułu
Biura Podróży
UOKiK: Travelist poprawi informację dla klientów i przyzna im po 50 złotych
Biura Podróży
Coral Travel szkolił i bawił agentów turystycznych podczas Summer Fest 2024
Biura Podróży
Upadłe biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. poszkodowanych klientów
Biura Podróży
Polacy coraz chętniej dzielą wakacje na odcinki. Dokąd wyjadą i ile zapłacą?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biura Podróży
Wakacje w Egipcie nie przestają tanieć. Czy to samo czeka Turcję?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży