Upadają brytyjskie biura podróży. Koszty idą w miliony funtów

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii niewypłacalność ogłosiło osiem biur podróży. Dla tamtejszego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest wystawcą zabezpieczenia ATOL, oznaczać to będzie najprawdopodobniej koszt w wysokości 5,3 miliona funtów.

Publikacja: 09.02.2024 01:10

Upadają brytyjskie biura podróży. Koszty idą w miliony funtów

Foto: Aleksander Kramarz

W zeszłym roku w Wielkiej upadło ośmiu touroperatorów. Rok wcześniej to samo spotkało 15 biur podróży. Jednak koszty z tym związane były w 2023 roku ponad dwa razy wyższe — pisze portal TTG Media. Wyniosą najprawdopodobniej 5,3 miliona funtów. Rok wcześniej było to tylko 2,4 miliona funtów. Jednocześnie pierwszy raz od trzech lat z wyjazdu trzeba było ściągać bardzo mało klientów biur podróży — zaledwie piętnastu. Ale poszkodowanych było 17 tysięcy. I tylu trzeba było zwrócić pieniądze.

Upadają biura podróży, rachunek powierniczy zwraca klientom pieniądze

Największym z biur, które zakończyły działalność, był Dream World Travel. Ogłoszenie niewypłacalności zaskoczyło 14,6 tysiąca podróżnych, którzy wpłacili na swoje wakacje 3,3 miliona funtów.

Czytaj więcej

Lawina wakacyjnych wyjazdów. Wiemy, ilu Polaków odwiedziło biura podróży

Kolejny organizator to Live Holidays — jego bankructwo kosztowało 596 tysięcy funtów. Inne biura wymieniane przez TTG Media to Arena Tours, Fun Travel i Explore Montenegro – łącznie wypłaty na rzecz klientów tych organizatorów wyniosły 1,3 miliona funtów.

W Wielkiej Brytanii wystawcą licencji ATOL (odpowiednik polskiej gwarancji ubezpieczeniowej) jest Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA), a wypłaty z tytułu bankructw realizowane są z rachunku powierniczego Air Travel Trust (ATT). Jest on finansowany przez Atol Protection Contribution. W zeszłym roku przychody tego ostatniego wyniosły 65,8 miliona funtów, a zabezpieczeniem objętych było 26,6 miliona pasażerów.

Dla porównania, rok wcześniej było to 37,8 miliona funtów i 15 milionów pasażerów. W 2023 roku ATT dostał też 1,2 miliona funtów w ramach dywidend pochodzących z likwidacji majątku po ogłoszeniu upadłości przez Goldatrail Travel, do której doszło w 2010 roku.

Rynek biur podróży stabilizuje się

W swoim oświadczeniu ATT stwierdził, że sytuacja biur podróży powraca do normalności. Rachunki zysków i strat w dalszym ciągu wykazują jednak oznaki osłabienia, a sytuacja nadal wymaga poprawy. Przepływy pieniężne są nadwerężone w związku z obsługą i spłatą wyższych obciążeń dłużnych.

Czytaj więcej

„Raport podróżnika”. Rok 2023 jednym z najlepszych dla biur podróży

CAA dodał, że na rachunku zgromadzone jest 169 milionów funtów w rezerwie gotówkowej i 75 milionów funtów w formie komercyjnych instrumentów pożyczkowych. To za mało, gdyby doszło do upadku dużej firmy turystycznej, dlatego ATT oczekuje, że rząd zapewni dodatkowe wsparcie finansowe, gdyby sytuacja tego wymagała.

W zeszłym roku w Polsce nie upadło ani jedno biuro podróży. Stan konta Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego tylko się więc powiększał i na koniec roku wynosił 344,5 miliona złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Pięciogwiazdkowe wakacje w Grecji od Rainbowa można wylicytować na aukcji WOŚP-u
Biura Podróży
Sun & Fun otwiera własny salon z wycieczkami. Planuje jeszcze 20 kolejnych
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego