Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań reaktywowany

Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna – Poland Convention Bureau (POT PCB) oraz Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP) ogłosiły reaktywację Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań.

Publikacja: 31.01.2025 20:14

Porozumienie o reaktywowaniu Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań podpisały Marta Wiśn

Porozumienie o reaktywowaniu Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań podpisały Marta Wiśniewska (PLL LOT), Paula Fanderowska (SKKP), Anna Jędrocha (SKKP) i Aneta Książek (POT PCB)

Foto: Materiały prasowe

LOT, POT PCB i SKKP podały informację o reaktywowaniu Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań podczas spotkania zorganizowanego 22 stycznia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik z okazji wręczenia rekomendacji POT profesjonalnym organizatorom kongresów i podróży motywacyjnych oraz miejskim i regionalnym convention bureaux na lata 2025-2026 – pisze POT w komunikacie.

- Podczas uroczystości wręczenia rekomendacji mieliśmy zaszczyt podpisać Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań, który wyznacza kierunki rozwoju naszej branży. Wspólnie z innymi liderami rynku zobowiązaliśmy się do dalszego wzmacniania pozycji Polski jako miejsca światowej klasy wydarzeń opartych na jakości, innowacjach i zrównoważonym rozwoju - mówi prezes Symposium Cracoviense Anna Jędrocha, cytowana w komunikacie.

Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań działa w oparciu o założenia Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, który od 1998 roku wspólnie realizują POT PCB i SKKP. Celem programu wsparcia jest zapewnienie biletów lotniczych przedstawicielom świata nauki, kultury, sportu, biznesu i innych środowisk (tzw. Ambasadorom Kongresów), aby mogli aktywnie uczestniczyć w procesie pozyskiwania dla Polski międzynarodowych spotkań i wydarzeń biznesowych, tj. konferencji, kongresów i targów.

Do Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań mogą być zgłaszane wydarzenia w fazie próby ich pozyskiwania (tzw. bidding stage), kiedy Polska jest jednym z rozważanych kandydatów (prezentacja oferty Polski za granicą) oraz na okoliczność przeprowadzenia wizytacji potencjalnego miasta gospodarza, organizowanej dla zagranicznego organizatora (tzw. site inspection). Organizatorzy wydarzeń już przyznanych Polsce otrzymają informację o możliwości skorzystania z programu LOT International Events adresowanego do sektora spotkań.

Czytaj więcej

Firmy z branży spotkań i convention bureaux odebrały rekomendacje na lata 2025-2026

Z programem Polska zyskuje przewagę konkurencyjną

- Rynek konferencji i kongresów opiera się dziś na globalnej rywalizacji miast gospodarzy o regionalne i światowe wydarzenia. Polski Program Ambasadorów Kongresów Polskich jest skutecznym instrumentem zwiększania liczby wydarzeń w Polsce, a namacalnym tego dowodem są światowe rankingi ICCA czy UIA. Pozycja 17. Polski w światowym zestawieniu to nie efekt przypadku, lecz strategicznych działań i skoordynowanych wysiłków. O skuteczności tego programu decyduje wiele czynników, jednak tym kluczowym jest współpraca interesariuszy, dlatego ogromne znaczenie mają lokalne Kluby Ambasadorów działające obecnie na Mazowszu i w największych miastach: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Gdańsku. Reaktywowany po trudnym czasie pandemii Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań jest doskonałym narzędziem wspierającym dla programu. Aktywny udział narodowego przewoźnika i jego wsparcie na etapie aplikacji jest nie do przecenienia i jest świadectwem prawdziwej synergii pomiędzy destynacją aplikującą, narodowym i lokalnym biurem kongresów i samą branżą. Bez wątpienia Polska jako destynacja gospodarz zyskuje przewagę konkurencyjną w globalnym świecie spotkań - mówi prezes zarządu Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce Paula Fanderowska, cytowana w komunikacie.

- Polskie Linie Lotnicze LOT, które w szczycie sezonu operują na ponad 90 trasach, wykonując ponad 350 rejsów i przewożąc średnio ponad 29 tysięcy pasażerów dziennie, są nieodłącznym partnerem międzynarodowych wydarzeń odbywających się w Polsce. Myślę tutaj nie tylko o Warszawie, która jest hubem dla LOT-u i może poszczycić się największą liczbą połączeń. Dotyczy to również portów regionalnych, gdzie sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę, jak chociażby niedawno ogłoszone połączenie bezpośrednie między Paryżem, a Krakowem. Nasze atuty to dobrze zaprojektowana siatka połączeń, nowoczesna flota i dogodne godziny operacji lotniczych. Pasażerowie doceniają również systematycznie ulepszaną ofertę pokładową i gościnność personelu, która jest naszą wizytówką. Jako narodowy przewoźnik wpisujemy się także w ważną rolę ambasadora Polski. Przywożąc uczestników wydarzeń z ponad 40 krajów na całym świecie, promujemy polskie miasta jako potencjalnych gospodarzy światowych eventów na rynkach zagranicznych. Podpisane porozumienie podkreśla gotowość LOT-u do jeszcze intensywniejszej pracy ze środowiskiem akademickim, co także jest elementem realizacji strategii spółki, którą ogłosiliśmy w 2023 roku. Wierzę, że za sprawą reaktywacji programu Polska stanie się gospodarzem wielu wartościowych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym - dodaje dyrektor sprzedaży PLL LOT Marta Wiśniewska.

Czytaj więcej

Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce. „Wyniki z 15 lat napawają optymizmem”

- Pozyskiwanie wydarzeń, w szczególności międzynarodowych kongresów, to złożony i często długotrwały proces. Oferta naszego kraju odpowiada w wysokim stopniu wymaganiom stawianym przez organizatorów, czego dowodem jest rekordowe 17. miejsce Polski w światowym rankingu ICCA w 2024 roku. Mocnymi stronami Polski są centralne położenie w Europie, stale poszerzana siatka połączeń lotniczych, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostępność cenowa i infrastrukturalna. Nasze doświadczenia pokazują, że skuteczne pozyskiwanie spotkań stowarzyszeń w dużej mierze zależy od wsparcia regionalnych lub miejskich władz oraz zaangażowania i charyzmy Ambasadora Kongresów, który wspólnie z convention bureaux lub PCO pozyskuje wydarzenie. Mamy nadzieję, że reaktywowany program będzie namacalną pomocą i dodatkowym impulsem dla aktywnego pozyskiwania spotkań i wydarzeń do Polski - mówi kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń - Poland Convention Bureau Aneta Książek.

Prawo aplikowania do Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań mają:

• Ambasadorowie Kongresów Polskich,

• kapituła programu Ambasadorów Kongresów Polskich,

• Polska Organizacja Turystyczna,

• Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce,

• Przedstawiciele lokalnych klubów Ambasadorów Kongresów,

• miejskie i regionalne convention bureaux,

• organizatorzy kongresów rekomendowani w programie Poland Convention Bureau POT

• pozostali organizatorzy wydarzeń biznesowych, a także obiekty kongresowe, wspierani w aplikacji przez miejskie lub regionalne convention bureaux. W tym wypadku zgłoszenie wymaga rekomendacji lokalnego convention bureau.

Czytaj więcej

Podróże motywacyjne lepsze niż przed pandemią. Rynek za ponad 3 miliardy złotych

Wydarzenia zgłoszone do programu muszę spełniać poniższe kryteria:

• wydarzenia o charakterze międzynarodowym, z udziałem minimum 100 zagranicznych uczestników,

• wydarzenia o charakterze cyklicznym, których historia sięga minimum dwóch edycji,

• wydarzenia w formułach: konferencje, kongresy, targi, warsztaty, spotkania z elementami incentive travel i inne wydarzenia biznesowe,

• planowana data wydarzenia nie może być późniejsza niż cztery lata od złożenia aplikacji do Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań, a data aplikacji nie może być późniejsza niż sześć miesięcy do wydarzenia.

Zapotrzebowanie wnioskującego na bilet lotniczy może dotyczyć wyłącznie połączeń własnych PLL LOT i powinno być złożone na minimum miesiąc przed planowaną datą rozpoczęcia podróży.

Uczestnictwo w Narodowym Programie Wsparcia dla Przemysłu Spotkań zobowiązuje wnioskującego (organizatora) do aktywnego promowania Polski za granicą jako miejsca organizowania kongresów i konferencji. W wypadku pozytywnej decyzji o ulokowaniu wydarzenia w Polsce organizator deklaruje, że PLL LOT będzie rekomendowanym przewoźnikiem.

Do programu należy zgłaszać się drogą elektroniczną na adres: polandcb@pot.gov.pl. W odpowiedzi wnioskujący otrzyma formularz, który należy wypełnić online.

LOT, POT PCB i SKKP podały informację o reaktywowaniu Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań podczas spotkania zorganizowanego 22 stycznia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik z okazji wręczenia rekomendacji POT profesjonalnym organizatorom kongresów i podróży motywacyjnych oraz miejskim i regionalnym convention bureaux na lata 2025-2026 – pisze POT w komunikacie.

- Podczas uroczystości wręczenia rekomendacji mieliśmy zaszczyt podpisać Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań, który wyznacza kierunki rozwoju naszej branży. Wspólnie z innymi liderami rynku zobowiązaliśmy się do dalszego wzmacniania pozycji Polski jako miejsca światowej klasy wydarzeń opartych na jakości, innowacjach i zrównoważonym rozwoju - mówi prezes Symposium Cracoviense Anna Jędrocha, cytowana w komunikacie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
TUI kontra Airbnb. Kto jest winny kłopotom z nadmiarem turystów?
Biura Podróży
Różne kierunki zmian cen wakacyjnych wyjazdów - trzy w dół, dwa w górę
Biura Podróży
Nowy salon biura podróży Anex Tour. „Tego lata otworzymy jeszcze sześć”
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biura Podróży
„Experci” Eximu tours reklamują wyjazdy tego biura podróży