Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce. „Wyniki z 15 lat napawają optymizmem”

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała raport podsumowujący dane z branży spotkań i wydarzeń w Polsce za ubiegły rok. Tegoroczna edycja zawiera również analizę kluczowych trendów z ostatnich 15 lat - od innowacji technologicznych po zmieniające się potrzeby uczestników i organizatorów.

Publikacja: 31.10.2024 12:59

Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce. „Wyniki z 15 lat napawają optymizmem”

Foto: Filip Frydrykiewicz

Poland Convention Bureau, działające w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej, opublikowało raport „Przemysł Spotkań i Wydarzeń 2024”, o czym informuje w komunikacie.

Jubileuszowa, 15. edycja raportu przedstawia aktualną sytuację w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce na podstawie danych z 2023 roku, a także podsumowanie ostatnich 15 lat, przygotowane przez ekspertów polskiego przemysłu spotkań.

Z danych zebranych przez Poland Convention Bureau wynika, że w 2023 roku miasta objęte raportem odnotowały średni wzrost liczby wydarzeń o 51 procent w porównaniu z 2022 rokiem.

54 procent wszystkich wydarzeń stanowiły konferencje i kongresy (wzrost o 12 procent względem roku poprzedniego), 41 procent wydarzenia korporacyjne i motywacyjne, 5 procent targi i wystawy.

Awans Polaki w rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów

W kontekście międzynarodowych spotkań stowarzyszeń warto podkreślić znakomity wynik Polski w raporcie ICCA (International Congress and Convention Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów) „ICCA Country and City Rankings 2023”, opartym na analizie niemal 10 tysięcy międzynarodowych spotkań zorganizowanych w 2023 roku.

Polska odnotowała najlepszy wynik w swojej historii, zajmując 17. pozycję na świecie (awans o sześć miejsc w porównaniu z poprzednim raportem, który sytuował Polskę na 23. miejscu).

Czytaj więcej

Podróże motywacyjne lepsze niż przed pandemią. Rynek za ponad 3 miliardy złotych

Organizacja 179 międzynarodowych spotkań stowarzyszeń w 2023 roku w Polsce odzwierciedla efekty strategicznych działań i inwestycji w rozwój przemysłu spotkań i wydarzeń - głosi komunikat.

- Jubileuszowa, 15. edycja raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce” podsumowuje osiągnięcia branży spotkań z ubiegłego roku, a także patrzy na nią z perspektywy ostatnich 15 lat. Uzyskane wyniki zawarte w raporcie i najwyższa pozycja Polski w „ICCA Country and City Rankings 2023” mogą napawać optymizmem. Jestem przekonany, że dzięki profesjonalizmowi i innowacyjnemu podejściu przemysł spotkań w Polsce ma solidne fundamenty, by kontynuować swój rozwój w przyszłości - mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, cytowany w komunikacie.

Analiza stanu przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce w 2023 roku została przeprowadzona na podstawie danych z trzech głównych źródeł: miejskich i regionalnych convention bureaux i G2A Areny Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego, rekomendowanych przez Polską Organizację Turystyczną organizatorów kongresów i podróży motywacyjnych (PCO i ITC), a także danych dostarczonych przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia (ICCA i UIA).

Raport prezentuje również punkt widzenia organizatorów spotkań i wydarzeń, regionalnych organizacji turystycznych i convention bureaux.

Czytaj więcej

Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”

Polska środkowoeuropejskim liderem liderem w branży spotkań i wydarzeń

- W ostatnich 15 latach przemysł spotkań w Polsce przeszedł znaczną transformację, a jednym z kluczowych elementów tej przemiany było powstanie nowoczesnych obiektów konferencyjnych i wystawienniczych, a także powołanie miejskich i regionalnych convention bureaux. Obecnie obok Poland Convention Bureau, które zostało powołane w 2002 roku, działa 14 biur w różnych częściach Polski. 15 lat temu zostało założone MPI Poland Chapter, a w 2017 roku zawiązał się w Warszawie oddział regionalny międzynarodowej organizacji SITE Global - mówi kierowniczka Poland Convention Bureau POT Aneta Książek.

- Nasza branża jest coraz bardziej widoczna, bierzemy udział w międzynarodowych targach i konferencjach, zdobywamy nagrody w kraju i zagranicą. Uczymy się, obserwujemy trendy, ale też staramy się je wyprzedzać, podążać swoją ścieżką i wyróżniać się w światowej dżungli spotkań. Zadaniem zespołu Poland Convention Bureau POT na przyszłe lata będzie utrzymanie pozycji lidera w Europie Środkowej poprzez promocję i współpracę międzynarodową, a także budowanie mechanizmów wsparcia dla pozyskiwania spotkań i wydarzeń - dodaje.

Raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024” dostępny jest na stronie POT.

Poland Convention Bureau, działające w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej, opublikowało raport „Przemysł Spotkań i Wydarzeń 2024”, o czym informuje w komunikacie.

Jubileuszowa, 15. edycja raportu przedstawia aktualną sytuację w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce na podstawie danych z 2023 roku, a także podsumowanie ostatnich 15 lat, przygotowane przez ekspertów polskiego przemysłu spotkań.

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Popularne Trendy
Nitras wyjaśnia, o co chodzi z opłatą turystyczną. Opodatkuje podróże zagraniczne?
Popularne Trendy
Rośnie skłonność Europejczyków do podróżowania. Ale nie Polaków
Popularne Trendy
Dolny Śląsk na ścieżce zrównoważonej turystyki. „Warto to dokończyć”
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Popularne Trendy
Niemcy mają nową strategię dla turystyki. "W rozwoju przeszkadza biurokracja"