Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”

W 2023 roku całkowity wkład przemysłu spotkań i wydarzeń w gospodarkę Polski wyniósł ponad 54,6 miliarda złotych - wynika z raportu „Poland Events Impact 2023”.

Publikacja: 04.04.2024 13:17

Raport „Poland Events Impact 2023” omówił na wczorajszej konferencji prasowej jego autor Krzysztof C

Raport „Poland Events Impact 2023” omówił na wczorajszej konferencji prasowej jego autor Krzysztof Celuch

Foto: MROT

Najnowszy raport „Poland Events Impact 2023”, będący podsumowaniem badań nad ekonomicznym znaczeniem spotkań i wydarzeń organizowanych w Polsce, potwierdza, że branża ta odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce — pisze w komunikacie prasowym Mazovia Convention Bureau.

Wyniki stawiają branżę spotkań w centrum uwagi, podkreślając jej istotną rolę w ożywianiu gospodarki i budowaniu silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej - czytamy. Raport miał swoją premierę podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie.

Czytaj więcej

Naukowcy, lekarze i działacze społeczni nowymi Ambasadorami Kongresów Polskich

- Wyniki są imponujące - mówi pomysłodawca i autor badania Krzysztof Celuch, cytowany w komunikacie. - Wkład branży spotkań w tworzenie miejsc pracy wyniósł 215 tysięcy, co stanowi istotną część ogólnej liczby miejsc pracy w gospodarce Polski. Liczba uczestników spotkań i wydarzeń przekroczyła 18 milionów, co świadczy o sporym zainteresowaniu tego rodzaju wydarzeniami zarówno wśród mieszkańców Polski, jak i gości zagranicznych. Przeciętny czas trwania wydarzenia wyniósł 1,7 dnia, co wskazuje na dynamikę i różnorodność organizowanych imprez - podsumowuje Celuch.

Wartość dodana brutto wypracowana w zeszłym roku dzięki przemysłowi spotkań przekroczyła 22,9 miliarda złotych, co stanowi istotny wkład w rozwój gospodarki kraju. Przemysł spotkań wytworzył około 1 procent PKB, a całkowity wkład spotkań i wydarzeń w gospodarkę Polski przekroczył 54,6 miliarda złotych.

Branża spotkań i wydarzeń kluczowa dla rozwoju regionów

- Rozwój regionu zależy w dużej mierze od umiejętnego wykorzystania jego potencjału, a branża spotkań i wydarzeń pełni kluczową rolę w tym procesie, znacząco wpływając na rozwój gospodarczy i promocję naszego województwa. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, w strukturach której działa Mazovia Convention Bureau, nieustannie stara się wspierać i promować tę branżę, aby przyciągać coraz więcej wydarzeń i inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju Mazowsza - podkreśla prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska.

Czytaj więcej

Coraz więcej turystów na Mazowszu. Warszawskie Łazienki bezkonkurencyjne

Analiza przeprowadzona dla raportu „Poland Events Impact 2023” wykazała również wzrost i rozwój branży spotkań w porównaniu z poprzednimi latami, mimo różnorodnych wyzwań i ograniczeń. Wskazuje to na odporność i potencjał tego sektora, który może być istotnym czynnikiem napędzającym rozwój gospodarczy kraju - głosi komunikat.

Cały raport do pobrania tutaj.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli
Nowe Trendy
Prezes Polskiej Izby Turystyki: Bądźmy ambasadorami Polski. To się opłaci