Zderegulować, zmniejszyć podatki, obniżyć koszty – upomina się branża turystyczna

Niemcy szykują się na wybory parlamentarne, które odbędą się 23 lutego. To dla branży turystycznej okazja, by przedstawić politykom swoje postulaty. Jednym z głównych jest żądanie deregulacji.

Publikacja: 13.02.2025 00:31

Niemiecka branża turystyczna domaga się zmniejszenia obciążeń, żeby mogła konkurować z przedsiębiorc

Niemiecka branża turystyczna domaga się zmniejszenia obciążeń, żeby mogła konkurować z przedsiębiorcami z innych rynków

Foto: Filip Frydrykiewicz

W połowie grudnia 15 organizacji zrzeszających przedsiębiorców branży turystycznej, hotelowej, turystyki biznesowej, wydarzeń i targów, pod przewodnictwem tak zwanej organizacji parasolowej Bundesverband der Deutschen Tourismuswirtschaft (BTW), uzgodniło wspólny dokument dotyczący żądań branży kierowanych do polityków. Teraz przyszedł czas na przedstawienie indywidualnych postulatów – zauważa niemiecki portal branży turystycznej Reise vor-9.

Czytaj więcej

Branża turystyczna jest za bardzo obciążona, ulżymy jej – obiecują politycy

Po pierwsze nie tłumić konkurencji w gospodarce

– Kluczowe jest zapobieganie nadmiernej regulacji i dalszemu zakłócaniu konkurencji – mówi, prezes stowarzyszenia biur podróży i agentów turystycznych, Deutschen Reiseverbandes (DRV), Norbert Fiebig. – Potrzebujemy stabilności i przewidywalności w naszej działalności, a co za tym idzie – wyjaśnia.

Przede wszystkim nie należy – jego zdaniem – obciążać dodatkowymi opłatami turystyki wyjazdowej. DRV chce stabilniejszych ram prawnych, ograniczenia biurokracji, wzmocnienia segmentu zorganizowanych podróży zagranicznych i służbowych, jak i samych Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności przez firmy transportowe.

Jego stowarzyszenie wzywa też rząd federalny do skuteczniejszego reprezentowania interesów niemieckiej branży w Brukseli, szczególnie w toczących się teraz pracach nad rewizją unijnej dyrektywy turystycznej.

ASR, które uczestniczyło 29 stycznia wraz z około 50 innymi stowarzyszeniami przedsiębiorców w pierwszym ogólnokrajowym „Dniu ostrzeżenia dla gospodarki” wzywa do poprawienia konkurencyjności Niemiec i ich gospodarki. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie obciążeń podatkowych, które szczególnie odczuwają przedsiębiorstwa średniej wielkości, uproszczenie przepisów, by zapewnić firmom większą elastyczność i obniżenie cen energii.

ASR lobbuje też na rzecz elastyczniejszych przepisów prawa pracy, bo to również poprawiłoby konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Do inicjatywy przyłączyły się inne organizacje branżowe – w tym hotelarskie i lotnicze.

Branża turystyczna domaga się zmniejszenia opłat i podatków

Z kolei VUSR, stowarzyszenie skupiające niezależnych agentów turystycznych, chciałoby zintensyfikowania dialogu między polityką a branżą turystyczną. Biura podróży powinny dążyć do „stawienia czoła palącym wyzwaniom związanym z turystyką wyjazdową i zdobycia poparcia politycznego” – wyjaśnia prezes Marija Linnhoff. – Niezwykle ważne jest, aby w dyskursie politycznym w większym stopniu uwzględniano obawy branży turystycznej – dodaje.

Wśród postulatów ponownie pojawiają się te o ograniczeniu biurokracji i wzmocnienia drobnych agentów turystycznych poprzez lepsze warunki do prowadzenia działalności. Aby zapewnić zrównoważony i bezpieczny rozwój turystyki, konieczna jest lepsza współpraca międzynarodowa. W ramach przeglądu unijnej dyrektywy, należy odciążyć stacjonarne biura agencyjne i podkreślić ich znaczenie dla konsumentów.

Czytaj więcej

Będzie 11 strategii dla turystyki. Na liście: rowery, konie, seniorzy i młodzież

Linnhoff chce też reformy funduszu ubezpieczeń podróżnych DRSF (odpowiednik Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce), którego udziałowcami są DRV i ASR, ale już nie VUSR. Zdaniem prezes, agenci także powinni być uwzględnieni w obecnej strukturze, a instytucja ta powinna zabezpieczać na wypadek niewypłacalności organizatora nie tylko pieniądze klientów, ale też prowizje sprzedawców. To dawałoby im bezpieczeństwo finansowe i zapewniło uczciwe warunki konkurencji.

Ponadto opłata na rzecz funduszu – obecnie jeden procent z przychodów ze sprzedaży wycieczek – powinna zostać zawieszona, ponieważ kapitał jest już na poziomie, jaki przy jego powołaniu został określony jako docelowy. To ostatnie żądanie kwestionuje jednak sam DRSF.

O ile część postulatów jest zasadna, o tyle inne budzą pytania – komentuje portal. Nie wiadomo na przykład, w jaki sposób należy finansować żądanie ASR dotyczące zastosowania ulg podatkowych i niższych kosztów energii. DRV, który chce, żeby Niemcy były atrakcyjnym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, oczekuje z kolei obniżenia kosztów wynagrodzeń i personelu, znacznej obniżki opłat za kontrolę ruchu lotniczego, podatków od biletów i opłat za ochronę lotów, a także zniesienia podatku lotniczego. Chciałby też promowania produkcji paliw zrównoważonych. Te postulaty również budzą pytania o źródło finansowania – zauważa Reise vor-9.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty