W ministerstwie 15 stycznia odbyło się spotkanie, na które sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę, Piotr Borys, zaprosił reprezentantów największych organizacji branży turystycznej. Wśród nich Polskiej Izby Turystyki, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Turystycznej Organizacji Otwartej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, środowisk przewodników turystycznych, w tym przewodników górskich, i innych.
Spotkanie dotyczyło „omówienia kluczowych zmian prawnych dotyczących rynku turystycznego w Polsce” i „było okazją do wymiany poglądów, dyskusji i wskazania istotnych wyzwań stojących przed branżą”.
Czytaj więcej
Porządkowanie zasad funkcjonowania mieszkań wakacyjnych, rewizja unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych, strategia dla polskiej turystyki – to niektóre z tematów, jakimi przez ostatni rok zajmował się departament turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Z jakim skutkiem?
Najem krótkoterminowy i szkolenia przewodników górskich
Jak się dowiadujemy z komunikatu ministerstwa, prowadzi ono „dialog z kluczowymi przedstawicielami sektora, aby wspólnie wypracować rozwiązania odpowiadające na potrzeby branży oraz wzmacniające jej konkurencyjność. Podczas wydarzenia zebrano opinie i sugestie przedstawicieli organizacji branżowych, które posłużą jako podstawa do kształtowania przyszłej legislacji i stworzenia sprzyjającego środowiska dla rozwoju turystyki”.
Ale zanim to nastąpiło Borys przedstawił plan działań na 2025 rok, najbardziej zaawansowane wydaje się dokończenie i skierowanie na ścieżkę legislacji projektu ustawy regulującej najem krótkoterminowy. Jak czytamy w komunikacie biura prasowego MSiT ze spotkania, znajdzie się w nim „doprecyzowanie definicji usług hotelarskich, dostosowanie przepisów do unijnego rozporządzenia dotyczącego krótkoterminowego najmu i wprowadzenie indywidualnych numerów identyfikacyjnych dla obiektów świadczących takie usługi”.