Czy LOT kupi niemieckiego Condora?

Fot. materiały prasowe

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły ofertę zakupu czarterowej linii lotniczej Condor. Condor jest na sprzedaż po tym, jak jego właściciel, koncern turystyczny Thomas Cook zbankrutował.

Informację podał portal rynek-lotniczy.pl, powołując się na niemieckie media. Condor to linia, która lata po całym świecie na zlecenie biur podróży. Świadczy takie usługi również w Polsce. Sprzedaje też bilety na swoje loty indywidualnym klientom. Dysponuje 103 samolotami, a rocznie przewozi 7 milionów turystów.

Po upadku Thomasa Cooka rząd niemiecki udzielił firmie pożyczki, żeby nie upadła – 380 milionów euro. Zdecydował się na to dlatego, że przewoźnik był rentowny i miał portfel zamówień na 2019 i 2020 rok. Wcześniej Thomas Cook szukał na Condora nabywcy, jego sprzedaż miała uratować koncern przed bankructwem.

CZYTAJ: Condor zadowolony ze sprzedaży biletów na Lato 2020

Jak pisze rynek-lotniczy.pl, Condorem są też zainteresowane inne podmioty, w tym amerykański inwestor finansowy Apollo we współpracy z niemieckimi touroperatorami i współinwestorem. Wcześniej nad przejęciem zastanawiali się Lufthansa, grupa inwestycyjna Indigo Partners, Ryanair i International Airlines Group (IAG), do której należą British Airways i Iberia.

Według eksperta od transportu Adriana Furgalskiego, na którego powołuje się portal, najcenniejsze są sloty Condora na najbardziej zatłoczonych lotniskach, na których otwarcie nowej trasy często „graniczy z cudem”. – Połowa miejsc w samolotach przewoźnika jest dostępna w normalnej sprzedaży. To czyni firmę łakomym kąskiem, więc oferta złożona przez LOT jest z pewnością ambitna – ocenia Furgalski. – LOT wchodzi na podwórko Lufthansy, która już chyba raczej nie ma możliwości dokonywania przejęć na rynku niemieckim ze względu na zbyt duży w nim udział – dodaje.

Zdaniem money.pl fomalnie kupującym miałaby być Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT. A finansowanie miałyby zapewnić jej PKO BP, Pekao i PZU. W grę wchodzić może bowiem miliard euro. Termin składania ofert upływa 17 stycznia.

ZOBACZ TEŻ: Są chętni na Condora

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Dubaju zapowiada się wielkie sadzenie drzew

W Dubaju powstanie największy park miejski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego powierzchnia będzie o ...

W Niemczech branża turystyczna dostała podwyżkę

Od 1667 do 4287 euro na miesiąc będą zarabiać w Niemczech pracownicy i kierownicy ...

Londyński hotel Ritz na sprzedaż? Może być wart miliard dolarów

Miliard dolarów – za tyle obecni właściciele są skłonni sprzedać słynny londyński hotel Ritz ...

LOT – 150 tysięcy osób na linii Warszawa – Izrael

Polskie Linie Lotnicze LOT w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku przewiozły około 150 ...

TUI: Zysk rośnie co najmniej o 10 procent

Czwarty rok z rzędu Grupa TUI osiągnie dwucyfrowy wzrost zysku operacyjnego, informuje prezes Fritz ...

Best Reisen rośnie na egzotyce

Biuro podróży Best Reisen zanotowało bardzo dobry wynik w 2018 roku – jego przychody ...