Apel do premiera. Hotelarze chcą znać zasady, na jakich mogą pracować

Ponad 100 hotelarzy podpisało apel do rządu o określenie warunków, które pozwolą im zachować ciągłość i przewidywalność prowadzenia działalności hotelarskiej w sezonie jesienno-zimowym.

Publikacja: 14.09.2021 16:04

Apel do premiera. Hotelarze chcą znać zasady, na jakich mogą pracować

Foto: Filip Frydrykiewicz

Apel powstał w trakcie VI Forum Hotelarzy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, które odbyło się 8 września w Warszawie.

Hotelarze zwracają w nim uwagę, że ponieśli w pandemii ogromne straty, a teraz nie wiedzą, czy rząd nie zamierza zastosować po 30 września nowych ograniczeń. Cały czas nie są pewni przyszłości swoich obiektów.

Czytaj więcej

IGHP: W lipcu hotele wypoczynkowe na plusie

"Hotele w Polsce przez prawie półtora roku podlegały drastycznym obostrzeniom i w przeciwieństwie do większości gałęzi gospodarki dopiero podczas tegorocznych wakacji uzyskały możliwość działalności. Pomimo poprawienia się sytuacji epidemicznej, nawet podczas ostatnich miesięcy hotele nie mogły działać bez ograniczeń" - czytamy w komunikacie prasowym IGHP.

Dlatego sygnatariusze stanowiska i wcześniejszego apelu z lipca tego roku oczekują, że rząd potwierdzi możliwość działalności hoteli przynajmniej dla osób zaszczepionych, tak jak to ma miejsce w Europie Zachodniej.

Hotelarze proszą też o stworzenie ram prawnych, które pozwolą im obsługiwać gości niezaszczepionych. Przypominają, że wielokrotnie podkreślali, jak wiele miejsc pracy, w tym przede wszystkim dla osób zarabiających najniższe stawki, zależy od ciągłości działalności ich firm.

Jednocześnie zobowiązują się do popularyzowania szczepień przeciwko SARS-Cov-2 wśród swoich pracowników.

IGHP umieściło stanowisko na platformie online (https://www.petycjeonline.com/stanowisko_polskich_hotelarzy) gdzie do 20 września hotelarze mogą jeszcze składać podpisy. Potem dokument zostanie wysłany do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Czytaj więcej

Hotelarze do rządu: Nie zamykajcie nas jesienią

Pełna treść stanowiska

W imieniu firm zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz sygnatariuszy reprezentujących podmioty działające i współpracujące z polskim rynkiem hotelarskim, mając na uwadze pojawiające się coraz częściej informacje o możliwych ograniczeniach w związku z wirusem SARS-CoV-2, pragniemy raz jeszcze zaapelować o ciągłość i przewidywalność prowadzenia naszych działalności w okresie jesienno-zimowym. Chcemy z całą mocą podkreślić, iż od tego właśnie zależeć będzie przetrwanie branży, która w wyniku pandemii poniosła od marca 2020 roku ogromne straty i która w przeciwieństwie do większości gałęzi gospodarki dopiero podczas tegorocznych wakacji uzyskała możliwość nieco bardziej swobodnej (choć cały czas podlegającej ograniczeniom) działalności.

Mamy świadomość, że w najbliższych miesiącach sytuacja epidemiczna może ulec pogorszeniu i że w związku z tym Rząd musi brać pod uwagę różne scenariusze. Zakładamy jednak, że – zgodnie z deklaracjami publicznymi poczynionymi przez Ministra A. Niedzielskiego w dniu 2 września 2021 roku oraz podążając kierunkiem obranym przez zdecydowaną większość krajów Unii Europejskiej – nie będzie ograniczeń dla osób zaszczepionych. Apelujemy zatem o potwierdzenie ram prawnych, w jakich w tym kontekście działać będą hotele.

Równocześnie deklarujemy bezpieczną obsługę w obiektach hotelowych także gości niezaszczepionych oraz zobowiązujemy się do podejmowania działań na rzecz popularyzacji szczepień przeciwko SARS-Cov-2 wśród pracowników hoteli.

Zgodnie z naszym Apelem z 27 lipca 2021 roku – ponawiamy chęć współpracy z Ministerstwem Zdrowia w celu wypracowania takich norm i standardów, by każdy gość mógł korzystać z usług hoteli w Polsce.

Czytaj więcej

Wybrano nowe władze IGHP, prezesem Ireneusz Węgłowski

Apel powstał w trakcie VI Forum Hotelarzy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, które odbyło się 8 września w Warszawie.

Hotelarze zwracają w nim uwagę, że ponieśli w pandemii ogromne straty, a teraz nie wiedzą, czy rząd nie zamierza zastosować po 30 września nowych ograniczeń. Cały czas nie są pewni przyszłości swoich obiektów.

Pozostało 92% artykułu
Hotele
Prezes Arche: Obłożenie hoteli średnie, ale zysk dobry. Ważna jest też integracja
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Hotele
Hotelarze: Październik był słaby, a listopad zapowiada się jeszcze gorszy
Hotele
Greccy hotelarze wściekli na rząd. Chodzi o stare i nowe podatki
Hotele
Turcja w awangardzie zrównoważonej turystyki. Ma najwięcej certyfikatów
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Hotele
Hotele pod lupą inspektorów Michelina. Dostaną klucze, jak restauracje gwiazdki
Hotele
Hotelarze liczą zyski po ciepłym i słonecznym wrześniu. "Ruch był jak w wakacje"