Reklama
Rozwiń

Katalońscy hotelarze mówią „nie” podwyżkom podatku turystycznego

Katalonia podnosi podatek turystyczny, a to budzi sprzeciw branży turystycznej. Organizacje ją reprezentujące szukają porozumienia z rządem prowincji, ale napotykają na duży opór.

Publikacja: 27.03.2025 10:04

Hotelarze z Katalonii obawiają się, że podwyższenie podatku turystycznego zniechęci turystów do przy

Hotelarze z Katalonii obawiają się, że podwyższenie podatku turystycznego zniechęci turystów do przyjazdu do ich regionu

Foto: PAP, Lech Muszyński

Stowarzyszenia pracodawców sektora zakwaterowania w Katalonii spotkały się w tym tygodniu ponownie z przedstawicielami rządu Katalonii (Generalitat), aby wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec podwyżki podatku od noclegów w obiektach turystycznych. Przedstawiciele branży ubolewają z powodu „braku konstruktywnego i empatycznego dialogu” z rządem regionu.

Czytaj więcej

Wakacje w Katalonii będą droższe, rośnie podatek turystyczny. "Jak w całej Europie"

Podwyżka opłat turystycznych w Katalonii ma sprzyjać polityce mieszkaniowej

Podwyżkę podatków turystycznych ogłoszono 27 lutego, po zawarciu porozumienia między rządem a wspólnotami autonomicznymi w sprawie podwojenia podatku pobieranego przez rząd. Z ustaleń wynika, że co najmniej 25 procent przychodów z tego tytułu zostanie przeznaczone na realizację polityki mieszkaniowej. Chodzi o zwiększenie dostępu do mieszkań, w tym grup społeczeństwa zagrożonych wykluczeniem - pisze portal Hosteltur.

Ustalenia zakładają, że wszystkie gminy będą mogły nałożyć własną dodatkową opłatę, podnosząc w ten sposób podatek. Ale obecnie może pozwolić sobie na to w Katalonii tylko Barcelona, która po tej zmianie będzie mogła pobierać do 8 euro za każdą noc od każdego gościa.

Katalońska branża turystyczna przeciwna większym ciężarom nakładanym na turystów

W spotkaniu z rządem Katalonii udział wzięli przedstawiciele przedsiębiorców skupionych w organizacjach ConfeCat, Katalońskiej Federacji Kempingowej, Apartur i Federatur, Foment, Stowarzyszenia Hoteli w Barcelonie i Pimec. Generalitat reprezentował sekretarz generalny ds. gospodarki i finansów Juli Fernández i dyrektor generalna ds. turystyki Cristina Lagé.

Czytaj więcej

Katalonia czyści Airbnb z nielegalnych mieszkań dla turystów

„Podczas tego spotkania przedstawiciele biznesu kolejny raz wyrazili całkowity i jednomyślny sprzeciw wobec zapisów przewidzianych w porozumieniu” – poinformowało Stowarzyszenie Hoteli w Barcelonie. Sektor ponownie wezwał „rząd Katalonii do opracowania przed podjęciem ostatecznej decyzji kompleksowego raportu pokazującego ekonomiczne skutki podniesienia opłat i przeanalizowania negatywnego wpływu, jaki może mieć na sektor turystyczny Katalonii”.

Stowarzyszenia potwierdzają, że nie zmienią swojego stanowiska i będą lobbować za utrzymaniem konkurencyjności kierunku. Wyrażają również ubolewanie z powodu „braku konstruktywnego i empatycznego dialogu ze strony katalońskiego rządu”.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Hotele
Airbnb i Majorka przeciwko szarej strefie w turystyce. Znikną nielegalne noclegi
Hotele
Wakacje 2025. Polska droższa od Teneryfy, ale Zakopane zaskakuje konkurencyjnymi cenami
Hotele
Wyjaśniło się, czy hotele na Teneryfie będą strajkować. Pracownicy żądali podwyżek
Hotele
Polski Holding Hotelowy ma strategię. Cel: Być kreatorem polskiego rynku hotelowego