430 głosów za tarczą dla turystyki. Ale bez touroperatorów

W błyskawicznym tempie Sejm przyjął dzisiaj ustawę zwaną tarczą antykryzysową dla turystyki. Rano projekt wpłynął do izby, a wieczorem był już uchwalony. Było to możliwe dzięki jednomyślności wszystkich sił politycznych w parlamencie.

Za projektem głosowało 430 posłów, tylko jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Projekt był długo oczekiwany przez branżę, a wcześniej długo w sprawie specjalnej pomocy dla sektora turystycznego lobbowany przez niemal wszystkie organizacje, skupiające przedsiębiorców reprezentujących poszczególne zawody i środowiska branży turystycznej.

WIĘCEJ O PROJEKCIE: Projekt mikro tarczy dla turystyki jest już w Sejmie

Jednak dopiero dzisiaj rano, kiedy projekt trafił do Sejmu prosto z Kancelarii Premiera, gdzie nadano mu ostateczny kształt, okazało się, że dwa jego elementy – zwolnienie przez trzy miesiące z ZUS i umożliwienie skorzystania z tak zwanego postojowego – nie obejmują pracowników biur podróży. Zarazem do listy pierwotnie przedstawionej na spotkaniu z branżą przez wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, na której do pomocy zakwalifikowano pilotów, przewodników, agentów turystycznych i pracowników transportu autokarowego, dopisano również hotelarzy.

Z naszych informacji wynika, że w projekcie, jaki wyszedł z Ministerstwa Rozwoju do Kancelarii Premiera byli także touroperatorzy. Potwierdził to dzisiaj prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Napisał na Facebooku:

„W porównaniu z ustaleniami ze spotkań z Kierownictwem Ministerstwa Rozwoju do projektu ustawy wprowadzono zwolnienie z ZUSu dla PKD 55.10.Z tj. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Z jakiego powodu wyłączono pomoc dla organizatorów turystyki 79.12.Z pozostanie wielką tajemnicą autorów projektu, bo logiki nie ma w tym wyłączeniu żadnej.
Uzasadnianie wyłączenia tej grupy ze zwolnienia z ZUSu udzieleniem pomocy dla organizatorów turystyki tworzonym funduszem zwrotów jest dowodem braku zrozumienia, jak funkcjonuje rynek turystyczny w tym obszarze. Czas na poprawienie pomyłki w Senacie!„.
Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji finansów publicznych, na którym miało miejsce pierwsze czytanie projektu o nieobecność organizatorów turystyki pytał zaproszony tam pilot turystyczny z Poznania i jeden z liderów grupy drobnych przedsiębiorców turystycznych, określających się jako Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki Andrzej Wnęk.
W odpowiedzi usłyszał, że ta grupa zawodowa dostała inne narzędzie – w postaci Turystycznego Funduszu Zwrotów, tworzonego na potrzeby zaspokojenia klientów biur podróży, którzy nie wyjechali na wycieczki z powodu pandemii.
Z wyliczeń rządu wynika bowiem, że na zwroty trzeba uruchomić około 300 milionów złotych (touroperatorzy oddadzą te pieniądze w ratach w ciągu 6 lat), a na ulgi w składkach ZUS i postojowe skarb państwa musi przeznaczyć 400 milionów złotych. Według naszych informacji, rząd uznał, że to się wyrównuje.
Ustawa pójdzie teraz do Senatu. Ta izba zbiera się na posiedzenie w poniedziałek i wtorek (17-18 sierpnia). Jeśli wniesie jakieś poprawki do ustawy, ustawę będzie musiał zająć się ponownie Sejm. Kolejne posiedzenie wyznaczone jest dopiero za miesiąc – w połowie września. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że niewykluczone jest jeszcze zwołanie dodatkowego posiedzenia w przyszłym tygodniu.

Mogą Ci się również spodobać

Hilton: Stop marnowaniu mydła

Sieć hotelowa Hilton chce odzyskiwać 100 procent mydła niewykorzystanego przez gości hotelowych i produkować ...

Prezes Thomasa Cooka kupuje akcje

50 tysięcy funtów wydał Peter Fankhauser, prezes Thomasa Cooka, na akcje koncernu, na czele ...

Betlej: To był tydzień rekordów Rainbow

Jeśli ekipa rządząca chce wygrać wybory, musi mocniej postarać się o lepsze wyniki gospodarcze ...

Orbis: Nadchodzi okres przyspieszenia

Frekwencja większa o 2,4 punktu procentowego, przychody większe o 9,5 procent, a zysk o ...

Air France: Baw się w wirtualnej rzeczywistości

Linia Air France rozpoczęła testy zestawów do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki nim pasażerowie mogą oglądać ...

Trzygwiazdkowy Focus powstanie w Poznaniu

Focus Hotels podpisał umowę na otwarcie pierwszego hotelu sieci w Poznaniu Obiekt dołączy do ...