Rząd Belgii: Opodatkujmy latanie, żeby dać szansę kolei

Belgia chce wprowadzenia w Europie podatku na paliwo lotnicze lub na bilety - tak ma być sprawiedliwiej, wziąwszy pod uwagę wpływ lotnictwa na środowisko. Podkreśla, że inne środki transportu, bardziej przyjazne dla środowiska, takie jak kolej, są wyżej opodatkowane.

Publikacja: 23.08.2023 08:34

Rząd Belgii: Opodatkujmy latanie, żeby dać szansę kolei

Foto: AFP, Daniel Slim

Belgia chce zaproponować wprowadzenie na poziomie europejskim opodatkowania lotnictwa komercyjnego - pisze portal branży turystycznej Travel Daily News. Propozycja potencjalnie odnosić się może do paliwa lotniczego, które jest obecnie z niego zwolnione, lub do nałożenia VAT-u na bilety lotnicze. Dyskusja na ten temat odbędzie się w czasie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Środowiska.

Czytaj więcej

Greenpeace: Trzeba nałożyć podatek, żeby latanie nie było tańsze od jazdy koleją

Inicjatorem pomysłu jest Koen van den Heuvel, minister środowiska Flandrii. W komunikacie przekazanym innym członkom Unii Europejskiej delegacja belgijska opowiada się za wdrożeniem „uczciwych i sprawiedliwych ram cenowych dla lotnictwa w świetle jego wpływu na środowisko. Belgia podkreśla, że inne środki transportu, bardziej przyjazne dla środowiska, takie jak kolej, są wyżej opodatkowane.

Belgia przyłącza się do inicjatywy zapoczątkowanej przez Francję i Holandię w tym zakresie, ale jednostronne podejmowanie działań jest trudne w świetle presji konkurencyjnej ze strony krajów sąsiedzkich, które mogą być bazą dla tanich linii lotniczych.

Czytaj więcej

„Największe zagrożenie dla turystyki od czasu covidu”. Ryanair straszy pasażerów

Brak opodatkowania paliwa lotniczego wynika z decyzji Stanów Zjednoczonych jeszcze w czasie II wojny światowej, kiedy to kraj ten wprowadził odpowiednie zwolnienie, by pobudzić w ten sposób rozwój lotnictwa cywilnego.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie