Rekordowe wyniki Emirates. „Najbardziej dochodowa linia lotnicza na świecie”

Emirates są najbardziej dochodową linią lotniczą na świecie, natomiast Grupa Emirates to najbardziej zyskowna grupa lotnicza - wynika z ujawnionych przez firmę danych z okresu sprawozdawczego 2024-25.

Publikacja: 08.05.2025 21:59

Rekordowe wyniki Emirates. „Najbardziej dochodowa linia lotnicza na świecie”

Foto: Emirates

Grupa Emirates opublikowała dzisiaj roczne sprawozdanie finansowe za lata 2024-2025. Wynika z niego, że wynik finansowy, EBITDA, przychód i saldo środków pieniężnych są na rekordowo wysokich poziomach - informuje biuro prasowe przewoźnika.

Uzyskane wyniki plasują Grupę Emirates na pierwszym miejscu wśród grup lotniczych na świecie pod kątem wypracowanego zysku w okresie sprawozdawczym 2024-25. Emirates notuje natomiast najlepsze wyniki w całej swojej historii, a co za tym idzie, staje się najbardziej dochodową linią lotniczą.

Aby sprostać popytowi produkty i usługi lotnicze, Grupa Emirates rozszerzyła działalność, co znalazło odzwierciedlenie w rekordowych przychodach, jakie w latach 2024-25 wypracowały zarówno Emirates, jak i dnata (Dubai National Air Travel Agency, firma świadcząca usługi lotnicze).

W roku finansowym zakończonym 31 marca 2025 roku Grupa Emirates zanotowała:

• rekordowy zysk przed opodatkowaniem w wysokości 22,7 miliarda dirhamów (6,2 miliarda dolarów), o 18 procent większy niż w roku poprzednim

• rekordowy przychód na poziomie 145,4 miliarda dirhamów (39,6 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku rocznym

• rekordowo wysoki poziom środków pieniężnych - 53,4 miliarda dirhamów (14,6 miliarda dolarów), o 13 procent większy niż w roku poprzednim

• rekordowo wysoki poziom EBITDA - 42,2 miliarda dirhamów (11,5miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 6 procent, licząc rok do roku

Czytaj więcej

Emirates będą promować Warszawę. „Początek ekscytującej współpracy”

Emirates zyskują pozycję najbardziej dochodowych linii lotniczych na świecie, odnotowując:

• rekordowy zysk przed opodatkowaniem w wysokości 21,2 miliarda dirhamów (5,8 miliarda dolarów), o 20 procent większy niż w roku poprzednim

• rekordowy przychód na poziomie 127,9 miliarda dirhamów (34,9 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku rocznym

• rekordowo wysoki poziom środków pieniężnych - 49,7 miliardów dirhamów (13,5 miliarda dolarów), o 16 procent większy niż w roku poprzednim

Dnata może poszczycić się stabilnym wzrostem i wynikami wszystkich jednostek, odnotowując:

• rekordowy zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1,6 miliarda dirhamów (430 miliona dolarów), o 2 procent większy niż w roku poprzednim

• rekordowy przychód na poziomie 21,1 miliarda dirhamów (5,8 miliarda dolarów), co oznacza wzrost o 10 procent w stosunku rocznym

• stabilny poziom środków pieniężnych - 3,7 miliarda dirhamów (1 miliard dolarów).

Czytaj więcej

Linie lotnicze Emirates gotowe do obsługi pasażerów z autyzmem. Mają na to certyfikat

Emirates wypłacą miliardową dywidendę

Grupa zapowiada wypłatę dywidendy w wysokości 6 miliardów dirhamów (1,6 miliarda dolarów) na rzecz właściciela, Investment Corporation of Dubai (ICD).

To pierwszy rok finansowy, w którym Grupa Emirates podlega obowiązkowi płatności podatku dochodowego od osób prawnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który wprowadzono w 2023 roku. Po zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 9 procent, zysk netto grupy wyniósł 20,5 miliarda dirhamów (5,6 miliarda dolarów).

W latach 2024-25 grupa zainwestowała łącznie 14 miliardów dirhamów (3,8 miliarda dolarów) w nowe maszyny, obiekty, sprzęt, spółki i technologie. Zatrudnienie w grupie wzrosło o 9 procent do rekordowych 121,2 tysiąca pracowników.

- Z ekscytacją i optymizmem wkraczamy w kolejny rok. Nasza świetna sytuacja finansowa pozwala nam bazować na skutecznych modelach biznesowych i rozwijać działalność. Podczas gdy ograniczenia w wymianie handlowej i przemieszczaniu się powodują dużą nerwowość na niektórych rynkach, w wypadku naszej branży zmienność nie jest nową normalnością. Dostosowujemy się do nowej rzeczywistości i radzimy sobie z wyzwaniami. Wraz ze spodziewanymi w latach 2025-26 dostawami 16 maszyn A350 i 4 samolotów frachtowych boeing 777 Emirates wzmocni swoją sieć połączeń - mówi prezes i dyrektor zarządzający linii lotniczej Emirates i Grupy Emirates szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, cytowany w komunikacie.

Możliwości Emirates w zakresie przewozu pasażerów i towarów wzrosły łącznie o 4 procent, osiągając poziom 60 miliardów ATKM w latach 2024-25, co oznacza niemal powrót do wartości sprzed pandemii.

Czytaj więcej

Emirates umacniają się w Azji. Zapowiadają trzy nowe kierunki

Nowe trasy i nowe maszyny Emirates

Emirates uruchomiły dwa nowe połączenia do Bogoty i na Madagaskar, wznowiły loty do Phnom Penh, Lagos, Adelaide i Edynburga oraz zwiększyła częstotliwość lotów do 21 miejsc. Do 31 marca Emirates obsługiwały loty do 148 miast w 80 krajach.

W tym roku do floty Emirates dołączył pierwszy samolot Airbus A350, wyposażony w najnowsze rozwiązania. Do 31 marca cztery maszyny A350 z floty Emirates obsługiwały loty do Edynburga, Ahmedabadu, Bahrajnu, Kolombo, Kuwejtu i Mumbaju.

W odpowiedzi na utrzymujące się opóźnienia w dostawach maszyn lotniczych Emirates przekazały do modernizacji dodatkowe 99 samolotów, co oznacza, że aktualnie 219 maszyn przechodzi gruntowną renowację kabin. Łączna wartość inwestycji sięga 5 miliardów dolarów.

Według stanu na 31 marca Emirates oczekiwały na dostawy 314 samolotów – 61 maszyn A350, 205 boeingów 777x, 35 modeli 787 i 13 777F. Na koniec marca flota liczyła łącznie 260 maszyn, których średni wiek wynosił 10,7 lat.

Zwiększając przepustowość transportu, by zaspokoić dynamicznie rosnący popyt na wielu rynkach, spółka Emirates zwiększyła łączne przychody w roku finansowym o 6 procent do poziomu 127,9 miliarda dirhamów (34,9 miliarda dolarów). Wahania kursów walutowych i dewaluacje na niektórych z kluczowych dla przewoźnika rynkach negatywnie wpłynęły na rentowność linii lotniczych, powodując spadek o 718 miliona dirhamów (196 miliona dolarów).

Czytaj więcej

Więcej boeingów 777 z odnowionymi wnętrzami na trasach Emirates

Większe koszty działalności

W latach 2024-25 Emirates odnotowały rekordowe przepływy pieniężne z działalności operacyjnej na poziomie 40,8 miliarda dirhamów (11,1 miliarda dolarów). Od poprzedniego roku finansowego łączne koszty działalności operacyjnej wzrosły o 4 procent.

Dwie największe pozycje kosztowe w latach 2024-25 stanowiły koszty paliw i personelu, a także koszty utrzymania (amortyzacja i utrata wartości). Paliwa stanowiły 31 procent kosztów operacyjnych, w porównaniu z 34 procentami zanotowanymi w latach 2023-24. Rachunki linii lotniczych z tytułu zakupu paliw obniżyły się nieznacznie do poziomu 32,6 miliarda dirhamów (8,9 miliarda dolarów) w porównaniu z 34,2 miliarda dirhamów (9,3 miliarda dolarów) w roku ubiegłym. Powodem spadku były niższe (o 10 procent) średnie ceny paliw, natomiast zyski na transakcjach zabezpieczających skompensowały większą o 5 procent ilość paliwa na skutek wzmożonego ruchu lotniczego.

Spółka Emirates wygenerowała rekordowo wysoki zysk przed opodatkowaniem na poziomie 19,1 miliarda dirhamów (5,2 miliarda dolarów), przewyższając ubiegłoroczny wynik na poziomie 17,2 miliarda dirhamów (4,7 miliarda dolarów) i notując wyjątkowo wysoką marżę zysku na poziomie 14,9 procent. To najlepszy dotychczasowy wynik w historii linii lotniczych i najlepszy rezultat w sektorze lotniczym w roku sprawozdawczym 2024-25.

W latach 2024-25 Emirates przewiozły 53,7 milionów pasażerów (wzrost o 3 procent), przy większej o 4 procent liczbie miejsc siedzących. Przewoźnik odnotował współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich na poziomie 78,9 procent, co oznacza niewielki spadek względem ubiegłorocznego wyniku 79,9 procent. Średni przychód na pasażera pozostał bez zmian i wyniósł 36,6 filsów (10 centów) na osobokilometr (RPKM).

Czytaj więcej

Emirates wyślą nowe szerokokadłubowe airbusy A350 na siedem kolejnych tras

W latach 2024-25 Emirates zainwestowały także 63 milionów dirhamów w poczekalnie. Otwarto dwie nowe - na lotnisku Londyn-Stansted i Dżudda, a łączna liczba poczekalni Emirates na całym świecie wzrosła do 41. Ponadto odnowiono poczekalnie w Bangkoku i Paryżu.

Emirates uruchomiły również usługę prywatnego transportu lotniskowego Emirates Chauffeur-Drive Service do Rijadu, tym samym usługa ta jest dostępna już w ponad 70 miastach.

Grupa Emirates opublikowała dzisiaj roczne sprawozdanie finansowe za lata 2024-2025. Wynika z niego, że wynik finansowy, EBITDA, przychód i saldo środków pieniężnych są na rekordowo wysokich poziomach - informuje biuro prasowe przewoźnika.

Uzyskane wyniki plasują Grupę Emirates na pierwszym miejscu wśród grup lotniczych na świecie pod kątem wypracowanego zysku w okresie sprawozdawczym 2024-25. Emirates notuje natomiast najlepsze wyniki w całej swojej historii, a co za tym idzie, staje się najbardziej dochodową linią lotniczą.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Linie Lotnicze
Wizz Air ulepsza obsługę klienta. Zatrudnił polskojęzycznych konsultantów
Linie Lotnicze
Emirates będą promować Warszawę. „Początek ekscytującej współpracy”
Linie Lotnicze
Enter Air zarobił w 2024 roku 65,6 mln złotych. O ponad 120 mln mniej niż rok wcześniej
Linie Lotnicze
Nowe połączenie między Warszawą a Włochami, pierwsze w historii do stolicy Ligurii
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku