Lotnisko na Majorce zmodernizuje się, ale nie rozbuduje

Aena, firma zarządzająca lotniskiem na Majorce przedstawiła projekt modernizacji portu, która ma kosztować 23 miliony euro. Z powodów politycznych obiektu nie można rozbudować.

Publikacja: 09.01.2020 07:21

Lotnisko na Majorce zmodernizuje się, ale nie rozbuduje

Foto: Fot. www.aena.es

Jak podaje gazeta Mallorca Magazin na swojej stronie internetowej, inwestycja w lotnisko w Palmie kosztować będzie 23 miliony euro. Prace obejmą odnowienie jednego z pasów startowych i dróg dojazdowych, a także zwiększenie szybkości obsługi pasażerów. Już niedługo nie trzeba będzie wyjmować przy kontroli bezpieczeństwa laptopów i napojów.

CZYTAJ TEŻ: Majorka nie tak popularna jak przed rokiem

Nowy dyrektor lotniska, który objął stanowisko na początku listopada, Tomás Melgar stawia też na ekologię. W przyszłości 40 procent wykorzystywanego prądu ma chodzić z paneli słonecznych zamontowanych na dachach budynków lotniskowych. W ciągu kilku lat przedsiębiorstwo będzie korzystać w 100 procentach z odnawialnych źródeł energii.

Na razie nie wiadomo natomiast, czy i kiedy wprowadzona zostanie biometryczna kontrola dokumentów – pierwsze testy tego systemu przeprowadzane są na Minorce, a efekty oceniane pozytywnie.

Pierwszy etap inwestycji ma rozpocząć się w ciągu siedmiu i pół miesiąca. W tym czasie wybrany zostanie wykonawca. W dłuższej perspektywie na modernizację lotniska w Palmie ma pójść 550 milionów euro.

ZOBACZ TAKŻE: Hiszpańskie lotniska obniżą opłaty

O rozbudowie lotniska nie może być mowy. – Od 1997 roku utrzymujemy tę samą przepustowość, a ewentualny wzrost ruchu jest przez polityków źle widziany. Dlatego nie będziemy do tego dążyć – mówi Melgar. Od 22 lat port obsługuje 12 tysięcy pasażerów na godzinę.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków