Barcelona zawiesza na rok wynajmowanie pokojów turystom

Fot. Adobe Stock

Jeszcze na początku sierpnia rząd Hiszpanii zezwolił na wynajmowanie pokojów turystom, teraz Barcelona zawiesiła wydawanie licencji na prowadzenie takiej działalności co najmniej na rok.

Hiszpański portal branży turystycznej Tourinews.es, powołując się na doniesienia serwisu elEconomista.es, podaje, że rząd pozostawił decyzję w sprawie wynajmu pokojów turystom gminom, by mogły dostosować przepisy do bieżącej sytuacji i potrzeb. Zarządzenie weszło w życie 26 sierpnia, ale już wcześniej, bo 24 sierpnia, specjalna komisja w barcelońskim ratuszu zdecydowała o zawieszeniu licencji na prowadzenie takiej działalności. W ten sposób miasto chce chronić rynek lokalowy.

CZYTAJ TEŻ: Madryt – wynajem turystyczny mieszkań to usługi

Jak mówi wiceburmistrz Barcelony Janet Sanz, odpowiedzialna za ochronę środowiska, planowanie przestrzenne, infrastrukturę i mobilność, kwaterowanie turystów w mieszkaniach mocno wpływa na rynek. Jej zdaniem rząd powinien znowelizować rozporządzenie we współpracy z władzami miast, żeby zapewnić obywatelom dostęp do mieszkań i zażegnać kryzys na tym rynku. Sanz uważa też, że rozporządzenie należałoby poprawić – szczególnie w odniesieniu do ograniczenia okresu wynajmu i pobytu, liczby osób czy czasu, w jakim licencja jest ważna. Z drugiej strony władze kraju powinny uwzględnić w nim plany zagospodarowania przestrzennego, a także dać gminom więcej narzędzi do prowadzenia kontroli.

Wspomniane rozporządzenie zakłada między innymi, że pokoje wolno wynajmować tylko w mieszkaniu, które jest głównym miejscem zamieszkania właściciela, jednocześnie może w nim przebywać do czterech osób, długość pobytu nie może przekraczać 31 dni, właściciel musi przez cały czas przebywać w mieszkaniu, również w czasie, kiedy użytkują go goście. By prowadzić taką działalność, trzeba mieć certyfikat i wpisać się do rejestru stworzonego przez gminy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poznaj pasażerów z piekła rodem

Brzydki zapach współpasażerów i krzyczące dzieci najbardziej przeszkadzają osobom podróżującym liniami lotniczymi. Tak wynika ...

430 głosów za tarczą dla turystyki. Ale bez touroperatorów

W błyskawicznym tempie Sejm przyjął dzisiaj ustawę zwaną tarczą antykryzysową dla turystyki. Rano projekt ...

Amadeus i Booking.com łączą siły

Amadeus, dostawca technologii dla branży turystycznej, podpisał z Bookingiem.com umowę o dystrybucji miejsc noclegowych. ...

Islandia – bliżej niż myślisz

Dwa razy więcej niż rok temu Polaków przyjechało na Islandię w pierwszych miesiącach tego ...

TUI Deutschland poprawia system rozliczeń z agentami

Prowizja nie będzie uzależniona od obrotu osiągniętego w poprzednim roku. TUI rezygnuje też z ...

Grecja z rekordem przyjazdów i spadkiem zarobków

Grecję odwiedziło w zeszłym roku 24,8 miliona turystów zagranicznych. Ale przychody greckiej branży turystycznej ...