102. walne zgromadzenie Europejskiej Komisji Podróży (European Travel Commission - ETC) wybrało nowych członków zarządu. Funkcję tę objął między innymi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta - podaje POT w komunikacie. Będzie on reprezentował Europę Środkową, a jego kadencja obejmie lata 2022-2023.

- To dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie. Dziękuję za zaufanie i obiecuję ciężką pracę na rzecz rozwoju europejskiej turystyki, zwłaszcza w tak dynamicznym, popandemicznym okresie - mówi Rafał Szlachta, cytowany w komunikacie. - Niezwykle cenne jest, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w procesach decyzyjnych w obszarze turystyki na szczeblu europejskim. Gratuluję też pozostałym, nowo wybranym członkom zarządu. Przed nami ekscytujące wyzwania - dodaje.

Funkcje w zarządzie objęli także przedstawiciele Bułgarii, Estonii, Finlandii, San Marino, Malty i Irlandii.

Przypomnijmy, że poprzedni prezes POT Robert Andrzejczyk przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa ETC. Był pierwszym Polakiem w kierownictwie tej organizacji.

Czytaj więcej

Robert Andrzejczyk wiceprezesem Europejskiej Komisji Podróży na drugą kadencję

ETC została założona w 1948 roku w Norwegii, dziś ma siedzibę w Brukseli. Jej celem jest turystyczna promocja Europy, głównie na rynkach zamorskich – w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji. Należą do niej 32 narodowe organizacje turystyczne krajów europejskich. Nie jest instytucją Unii Europejskiej, choć częściowo jest przez nią finansowana.