Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2013 r. bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.
Czytaj więcej
Budżet Polskiej Organizacji Turystycznej wzrośnie w tym roku o 9,5 miliona złotych w porównaniu z rokiem 2021. Za te pieniądze lepiej wypromujemy się w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Ruszy też promocja powiązana z igrzyskami europejskimi.
W kolejnych 5 parkach narodowych - Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i „Bory Tucholskie” - płatny jest wstęp na niektóre szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.
Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego i znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska. Kara za brak biletu będzie wynosiła 50-krotność ceny biletu, a za brak dokumentu uprawniającego do ulgi - 40-krotność.
Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach. Dotyczy to w szczególności Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie obecnie zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy; Wielkopolskiego PN – mieszkańcy Poznania czy Ojcowskiego PN – mieszkańcy Krakowa.