Wieża na wierzchołku Kurzej Góry ma 35 metrów wysokości (70 metrów od podnóża góry), a więc mniej więcej tyle, ile 12-piętrowy wieżowiec - pisze w komunikacie inicjator budowy wieży Grupa Pingwina. Z platformy widokowej na szczycie można podziwiać zakola Drwęcy, Wzgórza Dylewskie i Pojezierze Brodnickie. Aby na nią wejść, trzeba pokonać ponad dwa kilometry (około 10 tysięcy kroków) po pomostach i pochylniach. Wieża jest także przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W stanowiskach edukacyjnych i multimedialnych kioskach na ścieżce można zaczerpnąć wiedzy o przyrodzie i historii regionu.

Wieża na Kurzej Górze jest drugą tego rodzaju atrakcją w Polsce, po wieży w Krynicy Zdroju, także wybudowanej staraniem Grupy Pingwiny i nagrodzonej tytułem „Budowy roku 2019” w plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Czytaj więcej

Nowa atrakcja turystyczna w Krynicy-Zdroju

Prace budowlane trwały od 2019 roku. Konstrukcja jest dziełem zespołu cieśli z Nowego Sącza, który pracował pod okiem konstruktora z Bukowiny Tatrzańskiej Stanisława Czernika (ten sam zespół postawił też wieżę w Krynicy-Zdroju). Budowniczy użyli niezwykle wytrzymałego i trwałego drewna akacji i zapewniają, że wieża postoi w znakomitym stanie przez wiele lat.

Wieża została zbudowana w ramach projektu „Mazury 365” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, którego celem jest wydłużenie sezonu turystycznego na Mazurach.

Czytaj więcej

PKL zbudują kolej gondolową nad zaporą w Solinie

Wieża jest częścią całorocznego ośrodka sportowego na Kurzej Górze z trasami zjazdowymi dla narciarzy, torami tubingowymi i lodowiskiem, którego właścicielem jest Grupa Pingwina. Do grupy należą także cztery ośrodki narciarsko-rowerowe w Beskidach: Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju, Skolnity Ski&Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach i Kasina Ski&Bike w Kasinie Wielkiej.