Zmiany mają związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP), który zastąpił dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje. RDP ma być komponentem Systemu Rejestrów Państwowych, który obecnie łączy sześć rejestrów, między innymi dowodów osobistych, stanu cywilnego, danych kontaktowych czy PESEL.

Projekt ma uprościć procedury związane z wyrobieniem paszportu i zapewnić dostęp do danych przez internet.

Czytaj więcej

Badanie: Polacy nie zrezygnują z podróżowania, ale będą szukać oszczędności

Według nowych zasad obywatel wnioskujący o wydanie paszportu nie musi już wypełniać papierowego wniosku ręcznie. Zrobi to za niego, prowadzając dane bezpośrednio do systemu, urzędnik. Wnioskodawca musi jedynie potwierdzić dane podpisem na specjalnym urządzeniu do pobierania podpisu.

Informację, kiedy można odebrać dokument, urząd paszportowy wyśle na adres e-mailowy lub numer telefonu. Przy odbiorze będzie mógł potwierdzić tożsamość także na podstawie odcisku palca.

Rejestr zapewni również dostęp do wielu usług elektronicznych - będzie można sprawdzić swoje dane, dostać powiadomienie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności paszportu, a także - po potwierdzeniu tożsamości na przykład przez profil zaufany lub e-dowód osobisty - zgłosić utratę dokumentu, co skutkuje jego automatycznym unieważnieniem.