Tajwan planuje zaoferować turystom, którzy przyjadą do tego kraju odpocząć, po 165 dolarów. Zachęty pieniężne zostaną również przyznane wycieczkom grupowym, aby zachęcić je do odwiedzenia wyspy - podał CNN.

Premier Tajwanu Chen Chien-Jen ogłosił, że rząd zamierza przyciągnąć sześć milionów turystów w 2023 roku, podwoić tę liczbę w 2024 roku i dążyć do 10 milionów odwiedzających do 2025 roku.

Jako zachętę przekażą dopłaty w wysokości 5000 dolarów tajwańskich (165 dolarów amerykańskich). Ma je dostać 500 tysięcy indywidualnych turystów. Przewidziano też po 20 tysięcy dolarów tajwańskich (658 dolarów amerykańskich) dla 90 tysięcy grup turystycznych.

Minister transportu Wang Kuo-Tsai oświadczył, że zasiłek będzie "wypłacony cyfrowo", nie w gotówce. Turyści będą mogli przeznaczyć pieniądze na pokrycie swoich wydatków na Tajwanie, w tym na noclegi.

Czytaj więcej

Hongkong rozda za darmo pół miliona biletów lotniczych. "Wracamy do gry w turystyce"

Dodał, że środki mają pomóc w przyciągnięciu większej liczby odwiedzających z kluczowych rynków, w tym z Japonii, Korei Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, Hongkongu i Makau, a także Europy i Ameryki. Nie podał jednak jeszcze, kiedy rozpocznie się program ani jak ubiegać się o pieniądze.

Według statystyk Tajwańskiego Biura Turystyki w 2022 roku Tajwan odwiedziło prawie 900 tysięcy osób, najliczniejszą grupę stanowili wśród nich goście z Wietnamu, Indonezji, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Liczby te stanowią ułamek tych z 2019 roku, kiedy Tajwan przyciągnął rekordową liczbę 11,8 miliona zagranicznych turystów – o ponad 7 procent więcej niż w poprzednim roku.

Wyspa zniosła ograniczenia wjazdu w październiku 2022 roku, po jednym z najdłuższych zamknięć granic na świecie.