Internetowa wyszukiwarka podróży Kayak przygotowała ranking miast uszeregowanych według tego, jak nadają się na podróże odpowiedzialne. Oceniający pod uwagę wzięli 28 kryteriów (podzielono je na cztery kategorie brane są pod uwagę przy planowaniu podróży do miast: podróż, transport, pobyt i doświadczenia), w tym akredytację lotnisk pod względem emisji dwutlenku węgla, lokalny ruch uliczny i jakość powietrza. Przeanalizowano 167 miast w 63 krajach.
Rotterdam osiągnął najwyższy wynik dzięki lotnisku z zaawansowanym systemem zarządzania emisją dwutlenku węgla certyfikowanym przez Airport Carbon Accreditation, dużej liczbie konkurencyjnych cenowo nieruchomości zakwalifikowanych przez Booking.com do programu „Zrównoważone podróże”, rozbudowanej sieci kolei miejskiej i największej liczbie tras rowerowych – wyjaśnia w komunikacie podsumowującym badanie Kayak.
Czytaj więcej
Bradford w Wielkiej Brytanii, Marsylia we Francji i Katania na Sycylii to najmniej bezpieczne miasta w Europie - wynika z „Indeksu przestępczości 2023” przygotowanego przez Numbeo. Polskie miasta na tym tle jawią się jak oaza spokoju.
Na drugim miejscu plasuje się Amsterdam znany z ulic przyjaznych dla rowerzystów i pieszych. „To miasto oferuje również opłacalne możliwości korzystania z samochodów przyjaznych dla środowiska i dużą liczbę stacji ładowania pojazdów elektrycznych”.
Z kolei austriacki Graz, który zajął trzecie miejsce, wyróżnia się świetnymi połączeniami kolejowymi, dużą liczbą stacji ładowania pojazdów elektrycznych i wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, które można zwiedzać wyłącznie pieszo.