Sztuczna inteligencja podpowie sędziemu, jak rozpatrzyć turystyczną reklamację

Brandenburski sąd zalała fala reklamacji z pretensjami wobec lotniska Berlin-Brandenburg. Ministerstwo Sprawiedliwości tego landu rozważa wykorzystanie sztucznej inteligencji, żeby przygotować odpowiedzi.

Publikacja: 13.10.2023 01:37

Sztuczna inteligencja podpowie sędziemu, jak rozpatrzyć turystyczną reklamację

Foto: Adobe Stock

Do sądu Königs Wusterhausen spłynęła masa zażaleń pasażerów na lotnisko Berlin-Brandenburg. Skarżą się oni, że port lotniczy nie przestrzega praw pasażerów - donosi portal branży lotniczej Aerotelegraph.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja szturmuje turystykę. Ale "nie ma podróży bez wkładu człowieka"

W rozpatrywaniu tych reklamacji pomóc ma sztuczna inteligencja, Jej zastosowanie zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości Brandenburgii. – To instrument, który przy masowych postępowaniach pomaga załatwiać sprawy szybciej i efektywniej – wyjaśnia minister Susanne Hoffmann w rozmowie z agencją informacyjną dpa. Land zamierza wykorzystać model zastosowany przez Hesję w analizowaniu reklamacji w związku z łamaniem praw pasażerów we Frankfurcie nad Menem.

W sądach obejmujących swoją jurysdykcją regiony, w których są duże lotniska, pojawia się wiele skarg pasażerów. Zazwyczaj domagają się oni odszkodowań za odwołane lub opóźnione loty. Sędziowie w Königs Wusterhausen tylko w tym roku musieli zająć się prawie 10 tysiącami takich spraw. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy sztuczna inteligencja będzie mogła zacząć im pomagać, mówi minister.

– W związku ze zmianami demograficznymi będziemy w przyszłości musieli radzić sobie z mniejszą liczbą pracowników, bo na rynku pracy ich po prostu nie ma – tłumaczy. Zapewnia jednocześnie, że w sprawach wymagających indywidualnego podejścia i przeanalizowania przez sędziego, nowoczesne technologie nie będą miały zastosowania. Na razie w sądzie we Frankfurcie sędziów wspomagać ma system informatyczny „Frauke” – podpowiada on konkretne fragmenty tekstu i propozycje rozwiązań. Z kolei sąd w Stuttgarcie wykorzystuje technologię przy rozpatrywaniu niektórych spraw związanych z branżą motoryzacyjną, a przynajmniej przy ich wstępnym porządkowaniu i dzieleniu.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja w turystyce? Wymaga uregulowania i zmniejszenia szkodliwości

Resort sprawiedliwości Brandenburgii zapewnił w budżecie na wykorzystanie sztucznej inteligencji po 200 tysięcy euro na ten i następny rok. Hoffmann tłumaczy, że w ten sposób będzie można też stworzyć przeciwwagę dla prywatnych firm, które już stosują nowoczesne technologie, by odrzucać żądania klientów.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli