Chcesz rozwinąć turystyczny biznes? Do wzięcia tanie pożyczki na ten cel

Rozbudowa pensjonatu, parku linowego, wypożyczalni kajaków – to między innymi cele, na które przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mogą teraz dostać tanie pożyczki z funduszy unijnych.

Publikacja: 29.01.2024 23:05

W podpisaniu umów wzięła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej

W podpisaniu umów wzięła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej

Foto: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Atrakcje turystyczne, unikatowa przyroda, różnorodność krajobrazu i kultury - to atuty Polski Wschodniej, które są jednym z motorów rozwoju regionu. Żeby przyspieszyć ten proces przedsiębiorcy mogą teraz sięgać po pożyczki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – pisze w komunikacie BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), jako menedżer funduszu powierniczego, podpisał w poniedziałek umowy w tej sprawie.

Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet zarezerwowany na ten cel to 100 milionów euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek), suma ta może wzrosnąć do 2029 roku.

Dla kogo pożyczki na rozwój turystyki?

Z pożyczek mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji w jednym z sześciu województw: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim lub mazowieckim (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do miliona złotych. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące). Wysokość i terminy spłacania rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może wystąpić nawet o dwie pożyczki.

Dodatkowe preferencje będą dotyczyć młodych firm, prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata, i inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą działalność turystyczną. Szczegółowe informacje podaje BGK.

Tanie pożyczki mają nakręcać gospodarkę i miejsca pracy

Pożyczki z Funduszy Europejskich mają stanowić uzupełnienie oferty instytucji finansowych w okresie wychodzenia polskich przedsiębiorstw z trudnego czasu pandemii koronawirusa i wzrostu ryzyka inwestycyjnego, będącego pośrednio wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Uruchomiliśmy fundusz preferencyjnych pożyczek na wsparcie małych przedsiębiorstw z branży turystycznej. Te 430 milionów złotych to pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich – mówiła podczas uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - W strategicznym planie rozwoju Polski jest spowodowanie, żeby niezależnie od tego, gdzie znajduje się dana firma, gdzie prowadzi działalność, szanse na rozwój i dobrą pracę były takie same. Tych sześć województw wschodniej Polski tego wsparcia potrzebuje.

Bank Gospodarstwa Krajowego wdraża pożyczki dla przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce Wschodniej już trzeci raz – w kolejnej perspektywie Unii Europejskiej. - Inwestycje realizowane za te pieniądze pozwalają rozwijać turystykę, co napędza gospodarkę. Teraz skala inwestycji może być jeszcze większa, ponieważ w nowej perspektywie wzrasta nie tylko maksymalna kwota pożyczki do miliona złotych, ale także łączny budżet projektu, który wynosi 532 mln złotych, z czego 452,35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – dodał Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Gdzie można pożyczyć pieniądze na biznes turystyczny?

Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury.

Pożyczki będą udzielane przez:

w woj. lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego

w woj. podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR

w woj. podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

w woj. świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju

w woj. warmińsko-mazurskim: Konsorcjum SCREP, DAR, FRR Łukta, FWPR, NFR Nida

w woj. mazowieckim: Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Jak czytamy w komunikacie BGK, Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego. Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.

Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12,4 miliona złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nowe Trendy
„Tętniące życiem miasta, dobre jedzenie i życzliwi mieszkańcy”. Polska w amerykańskiej telewizji
Nowe Trendy
Młodzi gardzą wakacjami all inclusive? Nic bardziej mylnego, zaskakujące wyniki badania
Nowe Trendy
Najliczniej odwiedzane miasta świata. Azja goni Europę
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nowe Trendy
Baleary wydadzą 850 mln euro na zrównoważoną turystykę. "Od tego zależy rozwój"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego