Na wsi krowa ma prawo dzwonić dzwonkiem, a kogut piać - i turyście nic do tego

Coraz częściej turyści rezerwujący noclegi na wsi narzekają na takie „atrakcje” otoczenia jak zapach zwierząt gospodarskich lub ich odgłosy, na przykład pianie kogutów. Asturia chce z tym zrobić prządek – wpisać jako element „dziedzictwa kulturowego” i ukrócić podstawy do reklamacji.

Publikacja: 07.02.2025 06:27

Wieś ma swoje zapachy i dźwięki i trzeba to uszanować

Wieś ma swoje zapachy i dźwięki i trzeba to uszanować

Foto: Filip Frydrykiewicz

Hiszpańska Partia Ludowa, będąca obecnie w opozycji, przedstawiła projekt ustawy mający chronić „asturyjskie dziedzictwo zmysłów wiejskich” - pisze tamtejszy portal branży turystycznej Tourinews.

Kogut pieje, dzwonki dzwonią, a radio gra – mają prawo, bo to jest hiszpańska wieś

Chodzi o to, by wpisać jako charakterystyczne dla tamtejszej kultury odgłosy wydawane przez zwierzęta, ale też towarzyszący mieszkańcom dźwięk radia, traktorów i innych pojazdów oraz krowich dzwonków.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Gran Canarii: Stop hotelom, wystarczy tej turystyki!

Podobnie zapisy ochroną mają obejmować inne aspekty lokalnej kultury odbierane zmysłami, choćby zapach obornika, gnojowicy, dymu czy spalonych włosów. W projekcie zaznaczono, że to wszystko będzie podlegać ochronie, o ile oczywiście nie powoduje zakłóceń innych niż zwyczajne.

Nowe przepisy mają nie tylko ograniczyć możliwość składania reklamacji przez turystów, którym wspomniane „atrakcje lokalne” przeszkadzają, ale też zapobiec ucieczce mieszkańców od rolnictwa i hodowli – coraz więcej z nich porzuca bowiem dawne zajęcia i koncentruje się na usługach dla turystów.

Turyści kradną w Hiszpanii owoce, a nawet zwierzęta

Partia chce również chronić mieszkańców wsi przed drobnymi kradzieżami, których dopuszczają się goście, kiedy zbierają warzywa i owoce bez wyraźnego pozwolenia, a czasem nawet zabierają małe zwierzęta.

Autorzy projektu ustawy krytykują gości, którzy z jednej strony chcą spędzać czas na łonie przyrody i delektować się naturą, z drugiej, woleliby, aby była to „martwa natura”, najlepiej nie wydająca dźwięków ani zapachów.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Turystyka w cieniu polityki Donalda Trumpa. Kto straci?
Nowe Trendy
Oszukiwali na biletach do rzymskiego Koloseum. Zapłacą 20 milionów euro kary
Nowe Trendy
Korzenie Chorwacji sięgają starożytnej Polski. Czy dlatego Polacy dobrze się tu czują?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nowe Trendy
Polska oczami amerykańskiego podróżnika. „Jest dla mnie źródłem inspiracji”