Minister turystyki Grecji Vassilis Kikilias mówił w wywiadzie dla gazety „Kathimerini”, na którą powołuje się grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages, że kraj prowadzi rozmowy z brytyjską firmą Jet2 o uruchomieniu lotów wczesną wiosną. Pierwszy raz w rozkładach lotów miałyby się pojawić Ateny. Jet2 to duży gracz – do grupy należy linia lotnicza Jet2.com i touroperator Jet2holidays.

Czytaj więcej

Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać

Kikilias ujawnił też, że prowadzone są rozmowy z innymi ważnymi rynkami źródłowymi i partnerami. Podobnie jak przed rokiem czynione są starania o zwiększenie liczby lotów ze Stanów Zjednoczonych.

Minister informuje też, że jego resort skupi się mocniej na promowaniu tych regionów Grecji, do których turyści mogą przyjeżdżać także jesienią i zimą – większość z nich znajduje się w lądowej części kraju. W ten sposób resort wesprze hotele całoroczne i przyczyni się do większej popularyzacji city breaków, bo z powodu pandemii turystyka miejska szczególnie mocno ucierpiała.

Czytaj więcej

Grecja odzyskuje pieniądze z turystyki. Dzięki gościom z Europy Zachodniej

Szef greckiej turystyki zwraca także uwagę na konieczność kształcenia kadr dla branży turystycznej, bo to poprawi jakość oferty i zwiększy zatrudnienie. By zrealizować ten cel, resort prowadzi rozmowy z Accorem na temat utworzenia akademii turystyki. Podobne plany są dyskutowane także z TUI.

Edukacja i podnoszenie umiejętności to priorytet Kikiliasa. Biorąc pod uwagę, że pośrednio lub bezpośrednio jedno na cztery euro w PKB Grecji pochodzi właśnie z turystyki i to, że w planach lub w realizacji jest wiele inwestycji, w przyszłości pojawi się wiele nowych miejsc pracy.