W Polskę wyruszyli inspektorzy słynnego przewodnika, których zadaniem jest ocena polskich restauracji. To szansa, by wypromować Polskę i jej walory gastronomiczne i turystyczne – uznała Polska Organizacja Turystyczna i zawarła porozumienie z wydawnictwem Michelin Guide. Dzięki temu eksperci od gastronomii włączą, obok Warszawy i Krakowa, także Poznań w orbitę swych zainteresowań. A w dalszym etapie także inne miasta, które wspólnie z POT-em uznają za miejsca z potencjałem.
W czerwcu ogłoszą wyniki swych badań i wyróżnią prestiżowymi gwiazdkami Michelina i tytułami Bib Gourmand najlepsze restauracje.
Wydawnictwo wyodrębni też na swojej stronie internetowej Polskę jako osobny rozdział (teraz Polska jest częścią większej całości, Europy) i będzie zamieszczać materiały POT promujące walory turystyczne polskich miast i ich okolic na Instagramie (3 miliony obserwujących) i w aplikacji (500 tysięcy pobrań).
Czerwony przewodnik oparty jest na systemie symboli opisujących każdy wyróżniony lokal gastronomiczny. Dodatkowo przy restauracjach oznaczonych gwiazdką, umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kulinarnych. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera opłat za umieszczenie obiektu na liście, a średnio raz na 18 miesięcy odwiedza ponownie wyróżnione restauracje, by zweryfikować ich jakość.
- To wielka chwila dla Polski, miast i naszej branży turystycznej – mówi cytowany w komunikacie POT jego prezes Rafał Szmytke. - Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na pozycjonowanie Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych. Przewodnik Michelina stanowi bowiem drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja najwyższej jakości jest istotnym elementem branym pod uwagę przez zagranicznych podróżnych.