Niemcy odrabiają straty w turystyce. Goście z Polski ustanowili nowy rekord

Zmniejsza się dystans do wyników z najlepszego dotąd roku 2019, w pierwszym półroczu tego roku liczba noclegów wykupionych przez turystów w Niemczech osiągnęła 87,9 procent tamtego poziomu - informuje Niemiecka Centrala Turystyki. Szczególnie dynamicznie przybywa gości z Polski.

Publikacja: 25.09.2023 09:39

Niemcy odrabiają straty w turystyce. Goście z Polski ustanowili nowy rekord

Foto: Filip Frydrykiewicz

Motorem wzrostu są kraje europejskie, z których przyjazdy osiągają 91 procent wartości z roku 2019. Pozostałe rynki osiągnęły poziom 78 procent. Przy czym w tej drugiej grupie wyróżniły się Stany Zjednoczone z dynamiką 90 procent poziomu sprzed pandemii.

Czytaj więcej

Niemcy: Mamy dużo kultury i obiektów UNESCO i nie przestaniemy się nimi chwalić

Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego, w lipcu w hotelach i obiektach noclegowych mających co najmniej 10 miejsc noclegowych, obcokrajowcy wykupili 10,2 miliona noclegów (92,7 procent z 2019 roku).

Szczególnie dynamicznie przybywa turystów z Polski. - Pierwszy raz w historii zamknęliśmy pierwsze półrocze ponad dwoma milionami noclegów polskich gości w niemieckich hotelach i pensjonatach. To wzrost o 27,3 procent w stosunku do roku poprzedniego i o 19,3 procent w stosunku do przedpandemicznego roku 2019. Wzrost zainteresowania podróżami do Niemiec obserwujemy w każdym segmencie – wyjaśnia cytowany w komunikacie dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce Tomasz Pędzik.

- Nasza strategia odbudowy po koronawirusie, skupiająca się na wzroście jakościowym, przynosi efekty. Według Niemieckiego Monitora Jakości Turystyki odsetek przejazdów pociągami z krajów Europy wzrósł z 11 procent sprzed pandemii do 16 procent. Wzrosła też średnia długość pobytu gości europejskich w Niemczech z 4,4 do 5,2 dnia - relacjonuje prezes Niemieckiej Centrali Turystyki Petra Hedorfer.

Rozwój turystyki przyjazdowej do Niemiec potwierdzają też dane o ruchu lotniczym. Według danych firmy Forward Keys przyloty do Niemiec w lipcu 2023 r. stanowiły 77 procent w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 roku. W lipcu podróże lotnicze ze Stanów Zjednoczonych przekroczyły pierwszy raz poziom sprzed kryzysu o 137 tysięcy pasażerów, co stanowiło wzrost o 4,9 procent.

Czytaj więcej

Niemcy - jeszcze więcej zrównoważonej turystyki. Promocja także w Polsce

Z kolei analiza wydatków turystów korzystających z kart kredytowych Visa pokazuje, że w czerwcu zostawiali oni 178 euro, czyli 96 procent sumy z tego samego okresu 2019 roku, kiedy wydawali 186 euro na kartę.

Przedstawiciele międzynarodowej branży turystycznej potwierdzają tendencję wzrostową w ruchu przyjazdowym do Niemiec. Ponad 250 dyrektorów generalnych i kluczowych menedżerów międzynarodowej branży turystycznej ankietowanych w Panelu Ekspertów Przemysłu Turystycznego DZT oceniło swoją sytuację biznesową w trzecim kwartale 2023 roku w skali od - 100 do + 100. na +34 punkty jako znacząco lepszą niż rok temu (+14 punktów).

Mimo trudnych warunków oczekiwania biznesowe na najbliższe sześć miesięcy wynoszą +58, a więc 3 punkty procentowe powyżej wartości z roku poprzedniego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Rekordowa liczba Polaków planuje wyjazd na ferie. Zamierzają jednak oszczędzać
Popularne Trendy
Serwisy turystyczne na celowniku cyberprzestępców. „Wzrost oszustw o 900 procent”
Popularne Trendy
Kraków wśród najlepszych do odwiedzenia w 2025 roku miejsc w Europie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Popularne Trendy
Tajlandia zapowiada „rok wielkiej turystyki i sportu”, zniżki i odwiedziny celebrytów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego