Mieszkania dla turystów, czy dla mieszkańców? Rząd Katalonii zmienia stanowisko

Parlament Katalonii łagodzi nastawienie do ograniczania liczby mieszkań dla turystów – zamiast 262 gmin restrykcje obejmą tylko 140. Władze planują też zniesienie limitu mieszkań wakacyjnych.

Publikacja: 28.12.2023 01:03

Mieszkania dla turystów, czy dla mieszkańców? Rząd Katalonii zmienia stanowisko

Foto: AdobeStock

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, żeby móc wynajmować turystom mieszkanie w jednej z 262 gmin Katalonii, w których sami mieszkańcy mają problem z ich wynajęciem, lub w których liczba obiektów turystycznych jest już duża, trzeba będzie uzyskać licencję. Ma ona być ważna przez pięć lat.

Mieszkania dla turystów, czy dla mieszkańców?

W ramach konsultacji uzgodniono jednak, że obowiązek posiadania zezwolenia obejmie tylko 140 gmin, które zgłosiły problemy na rynku mieszkaniowym – to obszar zamieszkiwany łącznie przez 80 procent ludności Katalonii. Na pozostałym regulacja ta będzie fakultatywna.

Licencje na wynajmowanie mieszkań, które trzeba będzie uzyskać, pozostaną ważne przez 5 lat i będzie je można automatycznie przedłużyć.

Czytaj więcej

Turyści uważają, że w Barcelonie jest za dużo… turystów

Władze chciały wprowadzić jeszcze jedno ograniczenie – na 100 mieszkań tylko 10 mogłoby być wynajmowanych turystom. To oznaczałoby konieczność zlikwidowania 28 tysięcy apartamentów w 47 gminach.  Odstąpią jednak od tego. Każda rada gminy będzie mogła ustalić takie proporcje, jakie uzna za stosowne.

Nie wszystkie siły polityczne są zadowolone z projektu, zapowiadają zgłoszenie poprawek. Ostateczna wersja dekretu ma być znana w ciągu trzech miesięcy.

Czy Barcelonie grozi odpływ turystów?

Katalońska Federacja Apartamentów Turystycznych (Federatur) cieszy się co prawda z planowanego zniesienia limitu, ale uważa, że nowe przepisy zaszkodzą turystyce. Zdaniem prezesa tej organizacji, Dawida Riby, pod znakiem zapytania stawia się przyszłość tysięcy firm i ponad 25 tysięcy miejsc pracy. Przy czym zamknięcie domów wakacyjnych nie rozwiąże problemu stałych mieszkańców z mieszkaniami.

Również Apartur, stowarzyszenie właścicieli apartamentów turystycznych w Barcelonie, patrzy z niepokojem na szykowany dekret, szczególnie po oświadczeniach burmistrza Jaume Collboniego, który zapowiada konieczność znacznego ograniczenia liczby mieszkań turystycznych w mieście.

Czytaj więcej

Znikają barcelońskie plaże. Miasto przed dramatyczną decyzją

Enrique Alcàntara, prezes Aparturu, czeka jednak na ostateczny kształt przepisów. – Nastroje przedsiębiorców wynajmujących mieszkania w Barcelonie [stolicy Katalonii] nie są dobre – mówi. – Jeśli przewidywania się sprawdzą, Barcelona [jako cel podróży] zostanie wymazana z mapy Europy – uważa.

Apartur podkreśla potrzebę rozmawiania z władzami miasta, „co do tej pory nie było możliwe”, bo w ten sposób będzie można stworzyć podstawy regulacji, która nie zakłóci działania sektora obsługującego rocznie 2,5 miliona turystów.

Popularne Trendy
Przybywa turystów. Najbardziej korzystają kwatery prywatne, znikają agroturystyki
Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle