Bartłomiej Walas odchodzi z Polskiej Organizacji Turystycznej

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas złożył wymówienie. Rezygnacja została przyjęta. – Zdecydowały sprawy osobiste. Czas na zmiany – wyjaśnia

Publikacja: 03.04.2017 19:49

Bartłomiej Walas

Bartłomiej Walas

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

– Ta decyzja nie ma żadnego drugiego dna – wyjaśnia. Wiele osób podejrzewa bowiem, że jego odejście spowodowane jest zmianami personalnymi w POT. Walas odchodzi w szczególnym momencie.

Przez kilka miesięcy organizacja nie miała prezesa, wtedy jednoosobowo kierował nią Walas, jako pełniący obowiązki. Miesiąc temu stanowisko szefa POT objął Marek Olszewski, wyłoniony w konkursie i mianowany przez ministra sportu i turystyki. Kandydat związany z obozem rządzącym.

Sam POT czeka reforma. Minister zapowiada, że resort przygotuje nową ustawę o POT, której efektem ma być ściślejsze podporządkowanie tej agendy rządowej ministerstwu.

Walas (rocznik 1955) przepracował w POT, a wcześniej w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, 21 lat. Z tego 12,5 roku (1996 – 2008) był dyrektorem biura POT we Francji. Trzy razy wygrywał konkurs na to stanowisko. Wrócił jednak do kraju dwa i pół roku przed upływem trzeciej kadencji. Został wtedy (rok 2008) jednym z trzech zastępców prezesa Rafała Szmytkego.

Jak mówi, jednym z powodów jego odejścia z POT-u jest chęć zmiany trybu życia. Męczą go ciągłe podróże. Dom rodzinny ma w Krakowie, tam mieszka jego żona. Co tydzień w piątek wraca więc samochodem z Warszawy do Krakowa. Z kolei jego córka mieszka w Warszawie. – Czuję, że przyszedł czas, żeby coś zmienić, powiedzieć sobie „stop” – zapewnia. – W piwnicy leży jeszcze jeden karton nierozpakowany od 2008 roku, od powrotu z Paryża.

Walas na razie skorzysta z zaległego urlopu. Później z trzech miesięcy odprawy. Formalnie przestanie pracować więc w POT z końcem lipca.

Nie ma jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, poza tym, że zamierza nadal pracować w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, gdzie jest dziekanem wydziału turystyki i rekreacji. Jak mówi, ma nadzieję nadal pracować turystyce, nie wyklucza założenia własnej działalności jako doradca, konsultant.

Pytany o największe sukcesy zawodowe podaje udział w organizowaniu przez Polską Organizację Turystyczną wielkich kampanii promocyjnych Polski w latach 2010 – 2015, w tym słynną „Polska. Move Your Imagination”. Na działania marketingowe udało się wtedy POT-owi pozyskać 200 milionów złotych, w tym większość z Unii Europejskiej.

Walas wspomina też ciepło czasy kiedy pracował dla POT-u w Paryżu a Francję zalała fala niechęci do polskich pracowników. Ich symbolem stał się „polski hydraulik”. – W mailach do ówczesnego prezesa POT-u Andrzeja Kozłowskiego, podpisywałem się „Polski hydraulik”. Andrzej wpadł na pomysł, żeby to jakoś wykorzystać. Na szybko kazał zrobić zdjęcie takiego modelowego hydraulika. Zrobiło ono furorę we Francji i w Europie, chociaż nie kolportowaliśmy go sami – rozchodziło się jak wirus, przesyłany sobie w sieci przez ludzi. Przełamywało ono stereotyp ponurych Polaków, pokazywało, że umiemy sami się z siebie śmiać – wspomina.

Walas jest specjalistą od polityki turystycznej i marketingu turystycznego. W POT jest odpowiedzialny między innymi za planowanie strategiczne i nadzór nad marketingiem zagranicznym. Autor koncepcji „Strategii marketingowej Polski w sektorze turystyki na lata 2008-2011″ oraz „Strategii marketingowej Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020″.

Przed pracą w POT doświadczenie zdobywał pracując jako kierownik Oddziału Instytutu Turystyki w Krakowie, dyrektor Krakowskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Wawel-Tourist, a także w Instytucie Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie był nauczycielem akademickim i prodziekanemds. dydaktycznych.

Tytuł magistra turystyki zdobył na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie też obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą społeczno-ekonomicznych uwarunkowań uczestnictwa w ruchu turystycznym.

Ukończył studia podyplomowe ze specjalizacji Turystyka Międzynarodowa w Instytucie Studiów Wyższych nad Turystyką na Sorbonie i podyplomowe studia pedagogiczne na AWF w Krakowie.

W latach 1990-1994 był wiceprezesem Krakowskiej Izby Turystyki, a od 1997 do 2008 wiceprezesem Stowarzyszenia Zagranicznych Ośrodków Informacji Turystycznej ADONET we Francji.

Jest autorem i współautorem podręczników i skryptów, artykułów naukowych, prac naukowo wdrożeniowych i ekspertyz. Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich licencjackich.

Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Turystyki”, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (Polska) oraz Złotym Medalem Turystyki (Francja).

– Ta decyzja nie ma żadnego drugiego dna – wyjaśnia. Wiele osób podejrzewa bowiem, że jego odejście spowodowane jest zmianami personalnymi w POT. Walas odchodzi w szczególnym momencie.

Przez kilka miesięcy organizacja nie miała prezesa, wtedy jednoosobowo kierował nią Walas, jako pełniący obowiązki. Miesiąc temu stanowisko szefa POT objął Marek Olszewski, wyłoniony w konkursie i mianowany przez ministra sportu i turystyki. Kandydat związany z obozem rządzącym.

Pozostało 89% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?