Podczas dzisiejszej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, poświęconej zapowiedzi wdrożenia trzeciej fazy odmrażania gospodarki, dziennikarze pytali, co z wyjazdami wakacyjnymi dzieci i młodzieży.

CZYTAJ TEŻ: Resort edukacji za wakacjami dla dzieci i młodzieży

Przypomnijmy, że temu problemowi było poświęcone spotkanie kierownictwa resortu edukacji i resortu rozwoju. Obie strony zgodziły się, że należy dążyć do wydania rekomendacji dla takich imprez (w tej chwili oficjalnego zakazu nie ma). Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju mieli o takich rekomendacjach rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia.

Szumowski podczas konferencji powiedział jedynie tyle, że o tym, czy możliwe będą masowe wyjazdy na wakacje, będzie mógł powiedzieć „w ciągu tygodnia czy dwóch”. Argumentował to koniecznością oceny rozwoju epidemii. – Ze strony medycznej musimy mieć pewność, że parametry epidemiczne spadają, że epidemia wygasa, żebyśmy mogli podjąć decyzje o masowych wyjazdach letnich. Myślę, że te informacje będziemy mogli przekazać, jeśli będziemy mieć pewność, że idziemy w tym dobrym kierunku – mówił.

Ta wypowiedź to najłagodniejsza z jego dotychczasowych enuncjacji na temat zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych.

Kilka tygodni temu wykluczył on bowiem taką możliwość, później mówił wymijająco, że to trudna decyzja, między interesem i zdrowiem dzieci a sytuacją gospodarczą. Przeciwko brakowi jednoznacznego stanowiska protestowały organizacje branży turystycznej i BCC.

ZOBACZ TEŻ: Przedsiębiorcy z BCC mają plan odmrożenia turystyki dziecięcej