Resort edukacji za wakacjami dla dzieci i młodzieży

Fot. Filip Frydrykiewicz

Jest zgoda, co do tego, że dzieci i młodzież powinny wypocząć podczas najbliższych wakacji. Dlatego ministrowie rozwoju i edukacji zamierzają rozmawiać w przyszłym tygodniu z ministrem zdrowia o zezwoleniu na zorganizowanie kolonii i obozów.

Dzisiaj odbyła się telekonferencja przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Izby Turystyki i Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej w sprawie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

CZYTAJ TEŻ: PIT do Emilewicz: Oczekujemy decyzji, co z wypoczynkiem dzieci. Grozi chaos

Jak przyznała wiceminister edukacji Marzena Machałek, nie ma obecnie zakazu organizowania tych wyjazdów. Organizatorzy takiego wypoczynku zgłaszają więc cały czas swoje imprezy do kuratoriów. Zdaniem Machałek dzieci powinny mieć możliwość wypoczęcia. Jest to ważne zarówno ze względu na ich zdrowie psychiczne jak i fizyczne – młode organizmy potrzebują wzmocnienia odporności. – Dzieci potrzebują ruchu i potrzebują opieki. Wcale nie jest powiedziane, że wakacje spędzone w blokowisku, bez rodziców, którzy muszą iść do pracy i często nie mają już urlopu, żeby samemu wyjechać z dziećmi, jest zdrowsze niż zorganizowany wyjazd, odbywający się z zachowaniem szczególnych reguł sanitarnych – relacjonuje nam spotkanie dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju Rafał Szlachta.

Według niego wszyscy zgodzili się też, że jeśli jest zgoda rządu na funkcjonowanie przedszkoli i hoteli, to nie powinno być problemu ze zgodą na organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży.

Jest jednak pewna przeszkoda – publiczne wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wskazujące, że jego zdaniem sytuacja epidemiczna nie pozwoli na to. Wszyscy zgadzają się, że do niego należy w tej sytuacji decyzja. Dlatego wiceminister Machałek i wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy zamierzają w przyszłym tygodniu spotkać się z nim, by uzyskać jego opinię.

– Mamy przygotowane przez branżę turystyczną, przez Polską Izbę Turystyki i przez Polską Izbę Turystyki Młodzieżowej, wytyczne, jak organizować wyjazdy z uwzględnieniem szczególnej sytuacji epidemicznej – wyjaśnia Szlachta. – Te wytyczne poddamy ocenie i konsultacji Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. Liczymy, że w poniedziałek będziemy mieli jego odpowiedź. Wtedy jak najszybciej ministrowie Machałek i Gut-Mostowy udadzą się na spotkanie z ministrem zdrowia.

– Widzimy, że ministerstwu edukacji bardzo zależy, żeby wypoczynek dzieci się w tym roku odbył – mówi inny uczestnik narady, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Andrzej Kindler. – I widać też ogromne zaangażowanie w doprowadzenie do zorganizowania dzieciom wakacji po stronie Ministerstwa Rozwoju. Musimy tylko tak wszystko przygotować, żeby, jak to określiła pani minister Machałek, dzieci, które wyjadą, nie były bardziej narażone na zarażenie koronawirusem niż gdyby zostały w domu. Jestem przekonany, że branża temu podoła. Dlatego dzisiejsze spotkanie wlało we mnie trochę optymizmu, że problem, o którym mówimy od kilku tygodni, wreszcie znajdzie rozwiązanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spotkanie: Touroperatorzy – Ministerstwo Rozwoju. Więcej pytań niż odpowiedzi

Kiedy trwało spotkanie ministerialno-branżowe. Prezes PIT Paweł Niewiadomski ogłosił na Facebooku, że Izba przedstawiła propozycje wytycznych dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w kraju. Jak zaznaczył, wzięła pod uwagę dokumenty dotyczące funkcjonowania przedszkoli i wytyczne dla obiektów noclegowych i transportu autokarowego z uwzględnieniem specyfiki wypoczynku dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdza, że nie ma przepisów, które zabraniałyby organizowania kolonii i obozów, ale ostrzega, że istnieje ryzyko konieczności ich odwołania wobec szczególnej sytuacji jaką jest ogłoszony w kraju stan epidemii – napisał Niewiadomski.

„Wszystkie strony zaangażowane w temat wypoczynku dzieci i młodzieży” potwierdziły, że do podjęcia przygotowań przez organizatorów i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom niezbędne są wytyczne MEN i Ministerstwa Rozwoju, uzgodnione z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia – zaznaczył.

Wymienił też członków zespołu, który pracował nad dokumentem: Andrzej Kindler – wiceprezes PIT, Krzysztof Maziński – biuro podróży BUT (PITM, PIT), Teresa Wilk – Jaworzyna Tour (PIT), Paweł Sławiński – ATAS (PIT), Bogdan Zwoliński – Konsorcjum Almatur-Wonderlands (PIT), Paweł Byliński – HaloMazury (PIT), Piotr Wiktorko – Polan-Travel (PITM,PIT). I dodał, że dalsze prace nad dokumentem będzie prowadziło Ministerstwo Rozwoju.

Wczoraj swój plan odmrażania turystyki dziecięcej i młodzieżowej przedstawiła również organizacja pracodawców Business Cetre Club.

WIĘCEJ: Przedsiębiorcy z BCC mają plan odmrożenia turystyki dziecięcej

Mogą Ci się również spodobać

Hotele i restauracje w Niemczech walczą o przetrwanie

Mimo powrotu do działalności 60 procent firm z branży hotelarskiej i gastronomicznej walczy o ...

Nocna nawałnica zatrzymała 102 pociągi

Trwają intensywne prace służb technicznych przywracających drożności linii kolejowych. Nocna nawałnica zatrzymała 102 pociągi. ...

Skania: Polacy w pierwszej piątce przyjezdnych

O 35 procent wzrosła rok do roku liczba Polaków, którzy przyjechali między styczniem a ...

Dane 9 milionów klientów easyJeta w rękach hakerów

Tani brytyjski przewoźnik podał, że hakerzy dokonali skomplikowanego włamania i uzyskali dostęp do adresów ...

Itaka nie wymaga już podpisu na umowie

Mniejsza liczba podpisów, potwierdzeń i wydruków – od wczoraj w Itace obowiązuje nowy, uproszczony ...

UFO wstrzymuje ruch na niemieckich lotniskach

Od północy strajkuje personel kabinowy Lufthansy. Z tego powodu linia lotnicza musiała odwołać ponad ...