Intercity, Polonus i Polski Holding Hotelowy odznaczeni za zasługi dla turystyki

Czternaście osób i firm odznaczonych zostało z okazji międzynarodowego Dnia Turystyki przez Ministerstwo Rozwoju. Wśród nich trzy firmy państwowe – PKP Intercity, PKS Polonus i Polski Holding Hotelowy. Polska Organizacja Turystyczna drugi raz przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku.

Publikacja: 28.09.2020 18:22

Intercity, Polonus i Polski Holding Hotelowy odznaczeni za zasługi dla turystyki

Foto: Odznaczeni za zasługi dla turystyki. Fot. Filip Frydrykiewicz

Nagrody i odznaczenia wręczono w Poznaniu podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Turystyki.

Nagrody dla dziennikarzy przyznano w czterech kategoriach. Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu onet.pl. „Publikacja pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką” zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W kategorii audycja radiowa Turystycznym Dziennikarzem Roku została Magdalena Zbylut-Wiśniewska z Radia Kraków. Nagrodę dostała za jeden z odcinków audycji Skarby Małopolski, w którym opowiada o spływie przełomem Dunajca, czyli produkcie turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Atrakcja turystyczna w 2018 roku nagrodzona została Certyfikatem POT.

Za najlepszy fotoreportaż jury i internauci uznali pracę Jana Ulickiego, specjalizującego się w fotografii dalekich odległości. Jego zdjęcie ukazuje samolot podchodzący do lądowania na tle Tatr. Fotografię wykonano z ponad 100 kilometrów.

Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii wideo został z kolei Adam Pachura z Telewizji Sudeckiej za materiał, który ukazuje piękno gór Sowich, wyjątkowego miejsca na mapie Dolnego Śląska, idealnego dla turystów lubiących ciszę, spokój i piesze wędrówki.

„Turystyczny Dziennikarz Roku to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących turystykę krajową. Są one inspiracją dla Polaków do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w kraju. Do konkursu można było zgłaszać artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2019 roku. Zwycięskie materiały dotyczą m.in. turystyki kolejowej, górskiej oraz aktywnej” – czytamy w komunikacie POT.

— Ta nagroda jest z jednej strony docenieniem trudnej pracy dziennikarzy turystycznych, którzy w ogólnopolskich konkursach rzadko mogą zdobywać główne laury, a z drugiej to rekomendacja dla turystów, którzy wciąż poszukują nowych doznań i miejsc, które warto odwiedzić — mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. – W czasie pandemii coraz więcej osób chce odpoczywać na świeżym powietrzu, w niezatłoczonych miejscach, wśród przyrody. Zachęcam do zapoznania się ze zwycięskimi materiałami i do ruszenia ich śladem.

Ze względu na ogromne znaczenie mediów w promocji turystycznej, Polska Organizacja Turystyczna jeszcze w tym roku zaadaptuje ten konkurs na wszystkie rynki zagraniczne, na których promuje Polskę. Najlepszym zagranicznym dziennikarzom zachęcającym do przyjazdu do Polski będzie przyznawany tytuł „Przyjaciel polskiej turystyki”.

— Media są naszym naturalnym sojusznikiem w promowaniu Polski, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W zeszłym roku nasz kraj odwiedziło prawie 600 zagranicznych dziennikarzy i blogerów — wyjaśniał podczas gali wręczenia nagród w Międzynarodowych Targach Poznańskich prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk. Wśród nich byli reprezentanci takich szacownych redakcji jak „National Geographic Traveler”, Lonely Planet, „Focus”, „The Guardian”, „El Mundo” czy „La Stampa”. Ten konkurs ma na celu natomiast docenienie pracy naszych rodzimych dziennikarzy. Kapituła konkursu miała niezwykle trudne zadanie. Nadesłane prace były oryginalne i w ciekawy sposób przedstawiały krajowe atrakcje turystyczne.

""

Dziennikarze nagrodzeni za najlepsze materiały. Fot. Filip Frydrykiewicz

Foto: turystyka.rp.pl

Odznaczeni odznaką Zasłużeni dla turystyki

Grzegorz Biedroń od wielu lat jest przewodnikiem beskidzkim, pilotem wycieczek i miłośnikiem gór. Bierze czynny udział przy współpracy samorządowców, przedsiębiorców turystycznych, środowiska naukowego i organizacji branżowych działających na rynku turystycznym w Małopolsce. Dzięki wieloletniemu i konsekwentnemu działaniu na rzecz turystyki przyczynia się do pozytywnego kreowania wizerunku Małopolski. Obecnie Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Robert Jakubik od lat koordynuje zadania związanych z rozwojem przedsiębiorczości, w tym rozwojem turystyki wiejskiej, agroturystyki, ekoturystyki wiejskiej i uzdrowiskowej, a także współpracą z Ministerstwem Rozwoju oraz Polską Organizacją Turystyczną w zakresie działań mających na celu rozwój turystycznych funkcji na obszarach wiejskich. Jest członkiem VII kadencji Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

Państwo Kowalewiczowie prowadzą bloga „RobiMy Podróże”. Podróże to ich pasja. Pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w zdobywaniu świata i realizacji marzeń. Z każdej podróży zdają szczegółową relację dla swoich czytelników i obserwatorów. Zawsze jeżdżą tam, dokąd może pojechać każdy.

Marek Kusiakiewicz od 2009 roku jest członkiem Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Stale współpracuje przy opracowywaniu wytycznych dotyczących projektowania i budowy campingów. Od wielu lat jest organizatorem Rodzinnych Zlotów Turystyki Campingowej.

Joanna Liberadzka-Duras to wyjątkowo kreatywna i przedsiębiorcza organizatorka wydarzeń historycznych Ziemi Zamoyskiej i Roztocza. Pozytywna koordynatorka wszelkich inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i społecznych na rzecz budowania i rozwoju polskiej turystyki. Pasjonatka i znawczyni atrakcji oraz produktów turystycznych. Pełni także funkcję Dyrektor Zamoyskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.

Tomasz Łęcki jest samorządowcem, historykiem oraz dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Był aktywnym uczestnikiem ruchu harcerskiego, członkiem – założycielem i członkiem władz krajowych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jako Prezes Stowarzyszenia „Dzieje”: brał udział w utworzeniu rodzinnego parku – Park Dzieje, a w szczególności w organizacji największych w Polsce plenerowych widowisk historycznych, które zgromadziły 80 tys. widzów.

Elżbieta Łobacz-Bącal to regionalistka, społecznik, niestrudzona popularyzatorka turystyki i krajoznawstwa. Od lat należy do ścisłego kierownictwa Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego. Przodownik turystyki górskiej, kolarskiej i pieszej. Jest przewodnikiem turystycznym po województwie lubuskim. Zgodnie ze swoim motto życiowym „Trzeba żyć aktywnie”, swój czas nieustannie poświęca na pracę społeczną i popularyzację aktywnego spędzania czasu.

Tomasz Marciniec to wieloletni członek Polskiej Izby Turystyki. Pomaga w bieżącej działalności oraz zabiera głos w kluczowych sprawach, które decydują o dalszym losie turystyki. Dzięki prowadzonej działalności zna praktyczne aspekty przedsiębiorcy turystycznego.

Polski Holding Hotelowy to spółka, której celem jest nowoczesne zarządzanie obiektami hotelowymi. Jej rolą jest kształtowanie standardów na polskim rynku hotelarskim jak i wprowadzenie innowacji, nowoczesnych rozwiązań i optymalizacja działania obiektów. W grupie kapitałowej Polskiego Holdingu Hotelowego znajduje się łącznie 28 obiektów hotelarskich, co czyni go drugą największą spółka hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem.

PKP Intercity od 2001 roku obsługuje turystyczny ruch kolejowy w Polsce. Aktywnie uczestniczy w promocji turystyki krajowej. Na pokładach pociągów można przeczytać magazyn „W podróży” o turystycznej i lifestylowej tematyce. PKP aktywnie współpracuje z Polską Organizacją Turystyczna przy kampaniach promocyjnych „Polska zobacz więcej – weekend za poł ceny”, „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”, „Odpoczywaj w Polsce”.

PKS Polonus to narodowy przewoźnik autokarowy świadczący usługi przewozu osób na trasach lokalnych, dalekobieżnych i międzynarodowych. Przewoźnik świadomie uczestniczy w obsłudze ruchu turystycznego między innymi udostępniając specjalne trasy wakacyjne. Aktywnie współpracuje z Polską Organizacją Turystyczna przy kampaniach promocyjnych „Polska zobacz więcej – weekend za poł ceny”, „Odpoczywaj w Polsce”.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bochni przez 66 lat swojej działalności zorganizował niezliczoną ilość wycieczek pieszych górskich, narciarskich, kolarskich i kajakowych. W oddziale zrzeszonych jest 127 członków.

Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych „Kraków” działa od 1952 roku. Duże doświadczenie oraz szerokie spektrum działania przyczynia się do rozwoju turystyki w Krakowie.

Stanisław Schubert przewodnik sudecki, pilot wycieczek, organizator imprez turystycznych od ponad 50 lat związany jest z górami, turystyką i krajoznawstwem. Od 26 lat prowadzi aktywne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, seniorów, osób ubogich i mających trudności w aktywnym udziale w życiu społecznym. Dzięki jego inicjatywie powstała jedna z największych, prężnie działających organizacji na Dolnym Śląsku i w Polsce – Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, który za rok będzie obchodził swoje 20 – lecie.

Nagrody i odznaczenia wręczono w Poznaniu podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Turystyki.

Nagrody dla dziennikarzy przyznano w czterech kategoriach. Turystycznym Dziennikarzem Roku w kategorii artykuł został Leszek Sadkowski, za artykuł „Szlakiem wielkopolskich parowozów. Atrakcje nie tylko dla miłośników kolei”, który ukazał się w portalu onet.pl. „Publikacja pokazuje, że szynowa przeprawa przez Wielkopolskę może okazać się zaskakująco przyjemną wycieczką” zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Pozostało 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku