Niemieckie Ministerstwo Gospodarki planuje wydłużyć okres obowiązywania pakietów pomocowych, podaje program „Tagesschau” telewizji ARD w swoim elektronicznym wydaniu. Zamiast do końca roku, jak to zostało wcześniej ustalone, przedsiębiorcy mieliby z nich korzystać do 30 czerwca 2021 roku. Minister gospodarki Peter Altmeier chce skierować pomoc przede wszystkim do branży hotelowej i gastronomicznej, wsparcie ma otrzymać również przemysł spotkań oraz organizatorzy targów i wystaw.

CZYTAJ TEŻ: Minister transportu Niemiec obiecuje lotniskom pomoc

Resort pracuje nad poprawą odpisów amortyzacyjnych, a także dotacjami na remonty i modernizację, które można wykonać w okresie przestojów. Ponadto dopracowana ma być kwestia dopłat do rat od kredytów udzielanych przez Bank Odbudowy.

Trwają również rozmowy o wprowadzeniu tak zwanej pensji dla przedsiębiorców – mieliby z niej korzystać przede wszystkim wykonujący wolny zawód i samozatrudnieni, którzy nie są uprawnieni do korzystania z innych form pomocy. W niektórych landach praktyka ta już działa – na przykład Nadrenia Północna-Westfalia wypłaca przedsiębiorcom „pensję” w wysokości tysiąca euro.

ZOBACZ TAKŻE: Niemieccy eksperci mają pomysł na restart turystyki

Pakiety pomocowe zakładają, że państwo przejmuje dużą część kosztów stałych. Na ten cel przeznaczyło 25 miliardów euro. Okazuje się jednak, że po kilku miesiącach od wprowadzenia tego rozwiązania, stosunkowo niewiele firm z niego skorzystało. Dotąd wartość złożonych wniosków to 1,6 miliarda euro, 1,1 miliarda euro zostało już wypłacone. Krytycy twierdzą, że procedura uzyskania wsparcia jest zbyt trudna.