PIT rozmawia z wicepremierem o pilnej pomocy dla branży turystycznej

Sytuacja branży turystycznej, kwestia ograniczeń rządu nałożonych na turystykę w sezonie zimowym i plany na wiosnę i lato – to tematy rozmowy kierownictwa Polskiej Izby Turystyki i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem.

Publikacja: 10.12.2020 15:39

PIT rozmawia z wicepremierem o pilnej pomocy dla branży turystycznej

Foto: Wicepremier Jarosław Gowin (w środku) zapewnił, że zna problemy branży. Fot. MRPiT.

Spotkanie odbyło się w formie telekonferencji. Jak się dowiadujemy, z inicjatywą rozmowy wyszło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Oprócz Jarosława Gowina wzięli w nim udział wiceminister odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy i dyrektor departamentu turystyki Dominik Borek. PIT i OSAT reprezentowali prezesi Paweł Niewiadomski i Marcin Wujec i niektórzy członkowie zarządów.

Branża przedstawiła postulat uruchomienia pomocy publicznej w związku ze stanem pandemii i decyzjami administracyjnymi wpływającymi negatywnie na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców. – Przy czym nie chcemy szatkowania branży według PKD, pomoc powinna być udzielona wszystkim, jedynie według kryterium spadku przychodów w stosunku do roku poprzedniego – podkreśla Niewiadomski. – To dotyczy też zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego tarczy PFR 2.0 – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Tarcza 6.0 przyjęta. Pomoc ostatecznie tylko dla części turystyki

PIT i OSAT podniosły też konieczność objęcia szybko pomocą podmiotów pominiętych w poprzednich programach i tarczach, w tym samozatrudnionych (np. agentów turystycznych, organizatorów turystyki itp.), spółek prawa handlowego niezatrudniających pracowników, spółek cywilnych, firm, które nie prowadziły działalności w zeszłym roku.

Przedstawiciele branży upomnieli się też o cofnięcie ograniczeń dotyczących turystyki zimowej – otwarcia obiektów noclegowych i wydłużenia ferii. – Sytuacja organizatorów turystyki zimowej w związku z decyzjami administracyjnymi jest bardzo trudna – komentuje Niewiadomski. – Ale minister Gut-Mostowy poinformował nas, że te kwestie są w gestii ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Inne tematy poruszane przez przedstawicieli branży to konieczność odbudowy rynku turystyki przyjazdowej przez wprowadzenie ułatwień między innymi dla zagranicznych turystów indywidualnych, a także konieczność ustalenia z dużym wyprzedzeniem wytycznych sanitarnych dla poszczególnych sektorów turystyki na wiosnę i lato.

-Najbardziej zależałoby nam, żeby rząd przygotował i ogłosił różne warianty wytycznych na wypadek różnych scenariuszy, w tym scenariusza przewidującego podział kraju na strefy zielone, żółte i czerwone. To pozwoliłoby przedsiębiorcom przygotować się do sezonu letniego. Przewidujemy bowiem, że rozpoczęcie szczepień w styczniu nie rozwiąże problemu koronawirusa i strachu przed nim i podróże bez ograniczeń szybko nie wrócą.

Reprezentanci OSAT kładli nacisk na sytuację agentów turystycznych. – Apelowałem do premiera o wsparcie dla agentów turystycznych, którzy nie zostali uwzględnieni w tarczy 6.0, a którzy nie zarabiają od dziewięciu miesięcy i żyją tylko dzięki oszczędnościom, a czasem jeszcze utrzymują pracowników – mówi Marcin Wujec. – Ich firmy są zagrożone, bo jeszcze przez kilka miesięcy nie będą mieli obrotów, które pozwolą im się utrzymać. A kiedy nastąpi czas restartu turystyki będą szczególnie potrzebni, jako ci, którzy mają bezpośredni kontakt z turystami. To do nich w pierwszej kolejności zwrócą się o poradę klienci biur podróży.

-Premier zapewnił nas, że jest na bieżąco o wszystkim informowany, zna nasze postulaty i bolączki, a ministerstwo je analizuje. Żadnych konkretnych deklaracji jednak nie złożył – relacjonuje Niewiadomski.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty