A to oznacza, że pomocą za listopad objęte będą tylko niektóre grupy zawodów związanych z turystyką: pilotów, przewodników (PKD 79.90.A), przewoźników autokarowych (PKD 49.39.Z) i agenci IATA (PKD 79.90.C).
Kiedy ustawa wejdzie w życie przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i o 5 tysięcy złotych tak zwanej mikrodotacji za listopad. Warunkiem jest spadek przychodów o co najmniej 40 procent, licząc rok do roku.
Inne zawody, jak na przykład organizatorzy turystyki (PKD 79.12.Z), hotelarze (PKD 55.10.Z), właściciele obiektów noclegowych i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), przedsiębiorcy zajmujący się systemami słuchawkowymi dla przewodników i ich klientów (PKD 77.39.Z), agenci turystyczni (PKD 79.11.A) nie zostały objęte pomocą listopadową. Mimo że w obronę tych poprawek zaangażowali się senatorowie i posłowie opozycji (czytaj: „Apel senatora do Sejmu: Nie odrzucajcie pomocy dla turystyki”) oraz sama branża turystyczna („OSAT do premiera: Nie zapominajmy o pomocy dla firm jednoosobowych”).
CZYTAJ TEŻ: Cała turystyka objęta tarczą 6.0 – ale tylko na kilka godzin
W tarczy 6.0 znalazły się jednak też zapisy wyrównujące pomoc z poprzedniej ustawy, tarczy 5.0, dla organizatorów turystyki. Będą oni zwolnieni z ZUS i będą mieli prawo do dodatkowego postojowego za lipiec, sierpień i wrzesień. Również hotelarze (PKD 55.10.Z) uzyskali prawo do postojowego za trzy letnie miesiące, w wypadku spadku obrotów o 75 procent.