Jak podaje gazeta „Hurriyet Daily” w swoim elektronicznym wydaniu, w tym roku hotele, by uzyskać certyfikat bezpieczeństwa sanitarnego, będą musiały spełnić 152 kryteria. Przed rokiem było ich 136.

CZYTAJ TEŻ: Turcja szczepi turystykę – od kelnera do dyrektora hotelu

Do tego urzędnicy będą kontrolować hotele cztery razy w miesiącu, by upewnić się, że spełniają wymagania.

Certyfikat ma już ponad 10 tysięcy obiektów, przy czym nie chodzi tylko o te noclegowe, ale też o lotniska, linie lotnicze czy firmy transportowe. – Usługi turystyczne w Turcji będą lepiej kontrolowane i dzięki temu będą bezpieczniejsze w sensie zdrowotnym niż w zeszłym roku – zapewnia minister i dodaje, że wskaźnik zakażeń wśród turystów, którzy odwiedzili Turcję i wrócili do swoich krajów, jest bardzo niski.

Ersoy przypomina też, że turystów nie obejmują obecnie zasady częściowego lub pełnego lockdownu, jaki wprowadzono dla mieszkańców. – Mogą swobodnie podróżować, odwiedzać muzea i stanowiska archeologiczne. Bycie turystą ma swoje zalety – mówił minister w Antalyi, gdzie spotkał się z ministrem kultury i polityki komunikacji Ukrainy Oleksandrem Tkaczenką.

WARTO: Betlej: Polska na dobrej drodze do zahamowania zakażeń już w wakacje

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński zachęcał rodaków, by na wakacje wyjeżdżali do Turcji – w ten sposób chciał wesprzeć tamtejszą branżę turystyczną po tym, jak Moskwa zdecydowała o zawieszeniu lotów do tego kraju z uwagi na wysoką liczbę zakażeń koronawirusem.