Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów

Fot. AFP

Rząd przygotował nowy projekt rozporządzenia z zakazem lotów. Tym razem uzupełnił go komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) z listą zakazanych kierunków. Znalazła się na niej Tunezja.

Nowe rozporzadzenie wejdzie w życie w środę, 14 października. Nadal zakazem lotów bezpośrednich objęte są kraje, w których „współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców, przekracza 90”. Współczynnik powstaje na podstawie danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Z tej reguły wyłączone są jednak państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen i Ukraina.

Nadal działa też zasada, ze zakazu lotów nie stosuje się do państw, które „notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”, a także samolotów wykonujących loty „wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie”.

Jak informuje CIR, w efekcie zakazem objęte będą loty z lotnisk w Belize, Czarnogórze, Brazylii, Gruzji, Jordanii, Bahrajnie, Gujanie, Izraelu, Katarze, Kuwejcie, Libii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Argentynie, Armenii, Chile, Iraku, Kolumbii, Kostaryce, Libanie, na Malediwach, w Mołdawii, Panamie, Paragwaju, Peru, Tunezji, Republice Zielonego Przylądka, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Omanie i Bahamach.

Według informacji biura Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie w tej chwili do Tunezji lata 10 samolotów czarterowanych przez biura podróży tygodniowo (1800 miejsc). Mają rejsy z Warszawy i Katowic do Monastyru i na Dżerbę.

Nowe rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, ale jak wskazuje dotychczasowa praktyka, na pewno stanie się to jeszcze dzisiaj przed północą. Do tej pory treść projektu może się zmienić.

Nowe przepisy mają obowiązywać przez dwa tygodnie, do 27 października.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Travelplanet.pl: Przyspieszyła sprzedaż wakacji

Sprzedaż letnich ofert na sierpień rośnie w sieci agencyjnej Travelplanet.pl o 17 procent w ...

Na przekór zimie – Helsingborg skąpany w kolorowych światłach

Podświetlone na kolorowo budynki, ulice i drzewa. Świetlne spektakle, świetlne instalacje, a nawet balet ...

Egipt jednak nie dla Polaków. Została Turcja i Tunezja

Od jutra samoloty z Polski mogą latać do Turcji i Tunezji. Z listy dozwolonych ...

Albania szykuje się do sezonu letniego

Albania ponownie otworzy w tym miesiącu granice i przygotuje się na przyjęcie turystów – ...

Hotelarstwo w światłach Hollywoodu

Seria gorących jak oskarowe hity prezentacji doświadczonych hotelarzy wypełniła ostatni dzień Meetings Week Poland ...

Czesi chcą podróży w Europie Środkowej

Władze Czech planują od 8 czerwca ułatwić podróżowanie między innymi państwami, które zostaną uznane ...