Modlin świętuje dziewiąte urodziny i wraca na ścieżkę wzrostu

Fot. materiały prasowe

W sezonie letnim lotnisko w Modlinie obsługiwać będzie ponad 170 lotów tygodniowo, czyli prawie tyle, ile przed pandemią. Aktualne dane przewozowe dają nadzieję na szybszą niż można się było spodziewać odbudowę ruchu pasażerskiego – mówią przedstawiciele portu.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin obchodzi dziś dziewiąte urodziny, o czym przypomina w komunikacie prasowym. O ile w zeszłym roku ze względu na znacząco ograniczony ruch lotniczy trudno było z optymizmem patrzeć w przyszłość, o tyle dzisiaj są powody do radości i świętowania – czytamy. Aktualne dane przewozowe dają nadzieję na szybszą niż można się było spodziewać odbudowę ruchu pasażerskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Modlin: Podźwigniemy się dzięki tanim liniom i czarterom

Pierwsze samoloty wylądowały na podwarszawskim lotnisku 15 lipca 2012 roku. W pierwszym roku działalności port zanotował w statystykach 850 tysięcy pasażerów i 6,4 tysiąca operacji lotniczych. Po siedmiu latach liczby te wzrosły odpowiednio do 3,1 miliona i ponad i 21 tysięcy operacji startów i lądowań. Do dziś z usług portu skorzystało ponad 18,6 miliona pasażerów, odbyło się w sumie ponad 131 tysięcy startów i lądowań.

2019 rok, ostatni przed pandemią, Modlin zamknął rekordowymi wynikami. W siatce połączeń były wówczas 52 kierunki rozkładowe i osiem czarterowych. W sierpniu pierwszy raz w historii pękła bariera 300 tysięcy pasażerów w miesiącu, a 22 sierpnia zapisał się w statystykach portu jako rekordowy pod względem dobowej liczby obsłużonych pasażerów – było ich wówczas 11,3 tysiąca. W sezonie letnim lotnisko obsłużyło ponad 93 tysiące pasażerów rejsów czarterowych, którzy wybrali się na wakacje z biurami podróży.

CZYTAJ TEŻ: Modlin: To był przełomowy rok

Modlin był pierwszym portem regionalnym, który został wyposażony w bramki biometryczne, które skracają odprawę graniczną do maksymalnie kilkunastu sekund.

– Patrząc na tempo rozwoju Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie udało się osiągnąć tak wiele. Przy współudziale funduszy unijnych wybudowana została prężnie działająca infrastruktura pełniąca rolę istotnego węzła komunikacyjnego w regionie, który dzięki bogatej ofercie lotów niskokosztowych przyczynia się w znaczącym stopniu do wzrostu mobilności transportowej Polaków – mówi p.o. prezesa lotniska Leszek Chorzewski, cytowany w komunikacie. – Nawet pandemiczne turbulencje nie zdołały podciąć skrzydeł lotnisku, które szybko wraca na ścieżkę wzrostu. O jego potencjale świadczą wybory pasażerów, dzięki którym jest ono wśród pięciu największych lotnisk regionalnych w Polsce – dodaje.

W czerwcu z Modlina odprawiło się 110,7 tysiąca podróżnych, to o ponad 230 procent więcej niż w maju i niemal 500 procent więcej niż w kwietniu. Dane z pierwszych dwóch tygodni lipca wskazują na prawie 140-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z ubiegłym miesiącem. W najlepszym dniu lipca dobowa liczba obsłużonych pasażerów wyniosła prawie 7,5 tysiąca.

W tym sezonie letnim siatka Modlina liczyć będzie w sumie 55 kierunków. Odbywać się będzie ponad 170 lotów tygodniowo, czyli prawie tyle, ile przed pandemią.

WIĘCEJ: Lotnisko w Modlinie – w rozkładzie ponad 50 kierunków

W czerwcu w rozkładzie pojawiły się nowe połączenia do Katanii, na Rodos i Zakintos, zwiększyła się też częstotliwość lotów do Wielkiej Brytanii. Jak co roku można też latać na Kretę, Majorkę i Teneryfę. Na początku lipca ruszyły rejsy do Zadaru, jutro, 16 lipca, wystartują loty do Pragi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania ma instrukcje, jak przyjmować turystów

12 przewodników dla biur podróży, hoteli, uzdrowisk, przewodników turystycznych, spa, restauracji, pól golfowych, muzeów ...

Chińczycy zaczęli kupować wycieczki

Najpierw problemem był nadmiar pracy, teraz wyzwaniem jest odbudowa zaufania klientów biur podróży – ...

Nowa kolejka na dachu Niemiec

21 grudnia będzie miała w Niemczech miejsce inauguracja szybkiej, nowoczesnej kolejki na szczyt najwyższej ...

Targi TT Warsaw z ofertą dla branży

Prawie 500 wystawców z ponad 50 krajów będzie obecnych na największych targach turystycznych w ...

Więcej turystów odwiedziło Niemcy

0 3,1 procent wzrosła liczba noclegów sprzedanych zagranicznym turystom w Niemczech, liczona rok do ...