Czego turysta chce od puszczy?

Materiały promocyjne

Zimowe badania turystyki przeprowadzone zostaną w Puszczy Kozienickiej na Mazowszu. Leśnicy chcą poznać oczekiwania osób odwiedzających lasy, by w przyszłości poprawić ofertę rekreacyjną tego miejsca

Puszcza Kozienicka to jedna z najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w kraju. Jest położona około 80 kilometrów na południe od Warszawy. – Badania umożliwią nam poznanie potrzeb i oczekiwań osób odwiedzających nasze lasy – mówi rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.

Leśnicy liczą, że dowiedzą się, jak powinna być wzbogacona oferta rekreacyjna lasów, by chętniej odwiedzali je mieszkańcy miast. Zimowe pomiary to trzeci etap z rocznego cyklu badań dotyczących turystyki na tym obszarze. Realizowane są w ramach projektu „Opracowanie mierników i narzędzi pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych w Lasach Państwowych”. Badania prowadzi wiedeński Universitaet fuer Bodenkultur (BOKU) na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Na podstawie dotychczasowych wyników ustalono, że las jest dla większości gości (od 50 do 80 proc.) miejscem spacerów w spokoju i miejscem relaksu. 20 – 40 procent wykorzystuje kompleks leśny i przyległe tereny do jazdy rowerem. Są też ludzie uprawiający jogging i nordic walking, sporadycznie narciarstwo biegowe i inne rodzaje sportu. Las jest także chętnie odwiedzany przez grzybiarzy. To również miejsce realizacji pasji takich jak fotografowanie przyrody i obserwowanie zwierząt.

Z badań wynika, że chętniej odwiedzają lasy mężczyźni (średnio 65 proc.) niż kobiety; 15 procent odwiedzających to dzieci. Ponad 70 procent stanowią ludzie czynni zawodowo, a 15 procent to emeryci i renciści.

Wstępne wyniki pokazały też, że w Puszczy Kozienickiej najczęściej bywają mieszkańcy pobliskiego powiatu radomskiego (ponad 50 proc.) oraz kozienickiego (ponad 20 proc.). Znaczącą grupę stanowili mieszkańcy powiatu zwoleńskiego (ok. 10 proc.), ale także Warszawy (ok. 5 proc.). 17 procent to turyści, którzy przyjechali na wypoczynek z dalszych okolic i korzystali z noclegu poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

Badania zimowe prowadzone będą dwukrotnie: w niedzielę i w czwartek. Leśnicy obecni będą w najpopularniejszych miejscach puszczy, m.in. na ścieżce dydaktycznej „Królewskie Źródła” oraz przy zalewie w Siczkach. Badania obejmują m.in. automatyczny pomiar natężenia ruchu turystycznego w wybranych miejscach za pomocą czujników, wywiady z użytkownikami lasów oraz ankiety internetowe. Ostatnia tura badań zaplanowana jest na wiosnę. Wówczas – jak podkreśliła rzeczniczka RDLP w Radomiu – leśnicy dostaną pełny obraz ruchu turystycznego w Puszczy Kozienickiej i podsumują wyniki badań.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Kozienicka” obejmuje ponad 30 tys. ha. W jego skład wchodzą Nadleśnictwa Kozienice, Radom i Zwoleń. Jednym z najbardziej popularnych miejsc na terenie Puszczy Kozienickiej jest licząca 3 km ścieżka dydaktyczna „Królewskie źródła”. Na długości około pół kilometra biegnie ona wzdłuż malowniczo meandrującej rzeczki Zagożdżonki. Rozlewiska rzeki można podziwiać z tarasu widokowego i drewnianych pomostów.

Nazwa ścieżki pochodzi od lokalnej nazwy źródła, z którego, według miejscowej tradycji, czerpiąc wodę, gasił pragnienie król Władysław Jagiełło. Dawny polski władca często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. W opinii okolicznych mieszkańców woda z „Królewskiego źródła” ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne.

Mogą Ci się również spodobać

Travelplanet: Opłatek pod palmą lub na stoku

Pod palmami, najchętniej na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, Emiratach Arabskich i w Kenii, i ...

Upadki linii lotniczych to szansa dla TUIfly

Grupa TUI planuje powiększyć flotę samolotów, by wykorzystać szansę, jaka pojawiła się na rynku ...

Airbnb pożera Londyn. Hotele i mieszkańcy mają dość

W ciągu czterech lat liczba mieszkań dla turystów w Londynie wzrosła czterokrotnie. Narusza to ...

Rząd Tajlandii chce dać pieniądze na podróże

Tajlandzkie Ministerstwo Turystyki i Sportu chce rozdać obywatelom prawie 160 milionów dolarów. Ma to ...

Grecja ma nowego ministra turystyki

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powołał dziś na stanowisko ministra turystyki byłego sekretarza generalnego ds. ...

Filipiny – wypadek autobusu, wiele ofiar

W wypadku autobusu na Filipinach zginęło 19 osób, a 21 zostało rannych. W górzystym ...