Niemcy przedłużają ostrzeżenie przed podróżą do ponad 160 krajów

Fot. AFP

Do 14 września obowiązywać będzie komunikat ostrzegający przed wyjazdami do ponad 160 krajów poza Unią Europejską – zdecydował niemiecki rząd.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega w ogłoszonym wczoraj (26 września) komunikacie przed wyjazdami turystycznymi i innymi, które nie są konieczne, do wszystkich państw świata z wyjątkiem krajów Unii Europejskiej (w niektórych wypadkach obowiązują jednak indywidualne ostrzeżenia dotyczące poszczególnych krajów lub regionów, na przykład Bułgarii, Chorwacji, Francji czy Hiszpanii), państw stowarzyszonych w Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii, Monako, San Marino i Watykanu. Wytyczne obowiązują do 14 września. Jeśli resort zdecyduje o wprowadzeniu zmian do generalnego ostrzeżenia, pojawi się ono przy opisie państwa, którego będzie dotyczyć.

CZYTAJ TEŻ: MSZ odradza zagraniczne podróże i szykuje zakaz lotów do kolejnych krajów. Na liście Hiszpania, Chorwacja, Malta

MSZ wyjaśnia, że wciąż przez świat przetacza się pandemia koronawirusa, a to powoduje, że rządy państw wprowadzają drastyczne ograniczenia w ruchu lotniczym i lądowym. Odnosi się to także do zasad wjazdu i wytycznych dotyczących konieczności odbycia kwarantanny. Zmiany wprowadzane są nierzadko nagle, bez wcześniejszych zapowiedzi, niektóre państwa wymagają od podróżnych przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Już wcześniej wiele osób miało z tego powodu problemy z wjazdem lub wyjazdem, niektórzy do tej pory nie mogą wrócić do domów. Resort przypomina również, że jeśli turysta zarazi się koronawirusem za granicą, musi poddać się kwarantannie, a jego sprowadzenie do kraju nie będzie możliwe.

Ministerstwo zaleca też, by powstrzymać się od udziału w rejsach wycieczkowych, choć dopuszcza tu pewne wyjątki – chodzi o wycieczki po rzekach i morzach należących do krajów unijnych lub strefy Schengen pod warunkiem, że armatorzy stosują odpowiednie reżimy sanitarne. Dopuszczone są też rejsy rozpoczynające się w jednym z niemieckich portów, jeśli statki nie zawijają do żadnego innego kraju.

CZYTAJ TEŻ: Norwegia dopisuje Wielką Brytanię i Grecję do listy czerwonych krajów

Instytut Roberta Kocha regularnie aktualizuje listę krajów o podwyższonym ryzyku zarażenia się koronawirusem. W bieżącym zestawieniu znalazło się nieco ponad 130 krajów, tymczasem MSZ ostrzega przed podróżami do ponad 160 państw. Włączenie ich na listę przez resort wynika nie tylko z niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem, ale też z decyzji poszczególnych rządów dotyczących wjazdu. Przykładem może być Tajlandia, która nadal utrzymuje zamknięte granice dla turystów zagranicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

IATA: Linie lotnicze nie poprawią wyniku finansowego z zeszłego roku

Linie lotnicze w tym roku mogą zarobić 31,4 miliarda dolarów, czyli więcej niż szacowano ...

Gut-Mostowy: Dzięki rozporządzeniom pomoc będzie niemal automatyczna

-Zwolnienie z ZUS, postojowe, dofinansowanie do wynagrodzeń czy mikrodotacje rząd będzie mógł teraz przyznawać ...

Tunezja wprowadza godzinę policyjną

Wprowadzenie godziny policyjnej, zakaz podróżowania między gubernatorstwami i ograniczenie otwarcia kawiarni i restauracji – ...

Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

W lipcu i sierpniu katowickie lotnisko obsłużyło 425 tysięcy podróżnych, dla porównania w zeszłe ...

Boeing rekordowo szybko przeleciał nad Atlantykiem. Pomógł sztorm

Boeing 747 linii lotniczych British Airways ustanowił rekord czasu na trasie z Nowego Jorku ...

Rainbow zamówił w Locie dreamlinera na zimę

Biuro podróży Rainbow wynajęło od LOT-u dreamlinera, którym będzie wozić dwie kolejne zimy klientów ...