Bruksela do rządów: Ujednolićcie zasady podróżowania

Fot. AFP

Komisja Europejska apeluje o większą koordynację przy wprowadzaniu obostrzeń dotyczących podróżowania po krajach wspólnoty. Rządy powinny przyjmować te same kryteria oceny i stosować jednolity system oznaczania kolorami obszarów zagrożonych.

Kraje unijne wprowadzają samodzielnie coraz więcej ograniczeń i kontroli granicznych w związku z pandemią koronawirusa. Komisja Europejska apeluje, by robiły to w bardziej skoordynowany sposób – donoszą zagraniczne media, powołując się na informacje Niemieckiej Agencji Prasowej DPA.

Bruksela proponuje, by we wszystkich państwach członkowskich podstawą oceny ryzyka związanego z koronawirusem były te same kryteria. Rzecznik KE Christian Wigand mówi też o wprowadzeniu jednolitego systemu oznaczania kolorami obszarów o podwyższonym ryzyku zakażenia i zasad podróżowania. – Ograniczenia swobody poruszania się po Unii Europejskiej powinny być wdrażane tylko wtedy, kiedy jest to faktycznie niezbędne – mówi rzecznik. Strategia działania musi być ponadto skoordynowana, stosowna i niedyskryminująca.

Eksperci z państw członkowskich w miniony piątek rozpoczęli prace nad przygotowaniem konkretnych propozycji rozwiązań. Rozmowy toczą się dalej.

CZYTAJ TEŻ: Bruksela: Zewnętrzne granice UE powinny pozostać zamknięte

Komisja już w sierpniu zwracała uwagę na konieczność współpracy przy wdrażaniu kolejnych obostrzeń. Na przykład ograniczenia podróżowania nie powinny być wprowadzane tylko na podstawie rosnącej liczby zakażeń, pod uwagę trzeba wziąć również to, ile testów się wykonuje – im więcej, tym większy odsetek przypadków pozytywnych. Bruksela podkreśla też, że nie należy stosować mniej surowych kryteriów oceny wobec krajów sąsiadujących niż pozostałych członków UE. Ważne jest również, by z państwami, których decyzje będą dotyczyć, przeprowadzić wcześniej konsultacje.

Niedawno Finlandia i Dania wprowadziły ograniczenia podróży dla innych państw europejskich z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się inne kraje. Ostatnio Węgry poinformowały, że od 1 września zamykają granice dla turystów z zagranicy.

ZOBACZ TAKŻE: Bruksela mówi, jak przygotować restart rejsów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rzeszów Jasionka czeka na pierwszy milion

Portowi lotniczemu Rzeszów Jasionka brakuje 336 tysięcy pasażerów, aby do roku 2021 osiągnąć kluczowy ...

Albatros: Chcemy być liderem

„Przeminęło z wiatrem” – wycieczka po południowych Stanach Zjednoczonych – to pierwsza oferta jaką ...

Sąd: Płatność kartą bez prowizji

Agenci, którzy przyjmują opłaty przez internet, nie mogą doliczać dodatkowych prowizji do szybkich przelewów ...

Na mundial bez wiz, wystarczy paszport kibica

Kibice udający się na piłkarskie mistrzostwa świata wjadą do Rosji bez wiz – poinformowało ...

Galerie handlowe z pasem startowym

Lotniska i dworce kolejowe coraz mocniej stawiają na działalność niezwiązaną z transportem. Wpływy z ...

Ahmed Yousef poprowadzi promocję Egiptu

Rania el-Maszat, minister Turystyki Egiptu, mianowała Ahmeda Yousefa szefem krajowej organizacji turystycznej Ahmed Yousef ...