Bruksela: Zewnętrzne granice UE powinny pozostać zamknięte

Fot. AFP

Unia Europejska rekomenduje, by jej zewnętrzne granice pozostały zamknięte przez co najmniej dwa kolejne tygodnie. Powodem są obawy przed nadejściem drugiej fali koronawirusa.

Bruksela nie chce rozszerzenia listy 15 krajów, dla których Unia Europejska otworzyła granice 1 lipca – mówią proszący o zachowanie anonimowości politycy, których cytuje agencja informacyjna Bloomberg. Dyplomaci sugerują nawet, żeby wykluczyć ze wspomnianej listy Serbię i Czarnogórę w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w tych państwach.

CZYTAJ TEŻ: Unia Europejska otwiera się na 14 krajów

Unia Europejska otworzyła się z początkiem lipca na wybrane kraje trzecie, w tym Kanadę, Japonię, Koreę Południową i Chiny. Wykluczonyła z tej grupy  między innymi Stany Zjednoczone i Brazyliaę. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, wspólnota ma co dwa tygodnie analizować sytuację i podejmować kolejne decyzje w tej sprawie.

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem na świecie spowalnia odmrażanie europejskich gospodarek i znoszenie ograniczeń w podróżowaniu. Co prawda wytyczne Komisji Europejskiej są traktowane jedynie jako zalecenia, ale kraje członkowskie raczej się do nich dostosowują, choć polityka nie zawsze jest spójna. Polska na przykład do unijnej listy dopisała Albanię i Ukrainę, ale skreśliła z niej Tunezję, Czarnogórę i Maroko. W zeszłym tygodniu organizacje zrzeszające linie lotnicze i lotniska krytykowały państwa wspólnoty za niejednolite decyzje dotyczące ograniczeń podróży i kontroli na granicach. Chodzi na przykład o obowiązek odbycia kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Irlandii z innych krajów unijnych oraz z Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym otwarciu granicy z Irlandią Północną. To spowodowało, że Ryanair zapowiedział anulowanie tysiąca lotów między Zjednoczonym Królestwem a Irlandią zaplanowanych na sierpień i wrzesień.

ZOBACZ TAKŻE: Bruksela zachęca: Otwórzmy unijne granice 1 lipca

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej turystów w bułgarskich hotelach

O 2,9 procent wzrosły w pierwszym półroczu przychody z tytułu zakwaterowania w obiektach noclegowych ...

Ryanair: Strajk wywołał tylko opóźnienia

Z powodu ostrzegawczego strajku pilotów Ryanaira, przeprowadzonego dzisiaj w Niemczech, opóźnionych było 9 z ...

Zagraniczni turyści polecą do Indonezji dopiero w przyszłym roku

Indonezja zapowiedziała, że jej granice będą zamknięte dla turystów do momentu opracowania szczepionki na ...

Betlej: Rekordowy wzrost cen wycieczek

294 złote – o tyle średnio zdrożały wakacje z biurami podróży w porównaniu z ...

Kenia wyda więcej na promocję

Budżet Kenii na promocję kraju jako kierunku turystycznego urósł z 15 do 20 milionów ...

Tunezyjska turystyka straciła 60 procent przychodów

O 60,7 procent obniżyły się od początku roku do 20 września przychody z turystyki ...