Anglia zakazuje podróży. Touroperatorzy bezradni, odwołują wyloty

Fot. AFP

Od czwartku, 5 listopada, do 2 grudnia wycieczki zagraniczne z Anglii będą zakazane. Nie będzie można podróżować nawet po kraju.

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadza zakaz podróży po kraju i za granicę dla mieszkańców Anglii – donosi portal branży turystycznej Travel Weekly. W decyzji napisano, że zabronione jest wyjeżdżanie połączone z noclegiem w innym miejscu niż stałe miejsce zamieszkania. Walia, Szkocja i Irlandia Północna nie są na razie objęte nowymi regulacjami.

– Ogłoszenie decyzji zakazującej spędzania urlopów w Wielkiej Brytanii i za granicą w związku z lockdownem w Anglii oznacza całkowite zamknięcie branży turystycznej, która już i tak kilkakrotnie ucierpiała z powodu pandemii – komentuje prezes organizacji branżowej ABTA (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) Mark Tanzer.

Tanzer podkreśla jednak, że zdrowie jest najważniejsze i dodaje, że organizacja jest zadowolona z decyzji rządu, zgodnie z którą postojowe zostało przedłużone do początku grudnia (pracownicy otrzymają 80 procent pensji, ale nie więcej niż 2,5 tysiąca funtów miesięcznie). Prezes apeluje o przyspieszenie prac Zespołu Specjalnego ds. Turystyki, by po zakończeniu lockdownu można było wprowadzić system przeprowadzania testów na koronawirusa dla podróżnych.

TUI informuje, że od 5 listopada do 2 grudnia zawiesza wszystkie wyloty z Anglii i Walii. Klienci będą mogli przełożyć wyjazd na inny termin, przyjąć voucher o wartości wyższej niż wpłacona kwota lub zażądać zwrotu pieniędzy. Na razie touroperator nie wprowadza takich regulacji dla Szkocji.

CZYTAJ TEŻ: Wielka Brytania: Na ratunek turystyce zespół do zadań specjalnych

Prezes Advantage Travel Partnership Julia Lo Bue-Said twierdzi, że w związku z zakazem podróżowania wielu agentom należącym do sieci grozi bankructwo, jeśli nie otrzymają pomocy finansowej od rządu. Od marca pracę straciła już połowa osób zatrudnionych przez członków Advantage, a 80 procent z nich mówi, że do maja wyda wszystkie oszczędności. Lo Bue-Said przypomina, że branża od lata błaga o wprowadzenie systemu testowania podróżnych, niestety to wołanie ciągle pozostaje bez odpowiedzi.

Z kolei prezes easyJet Holidays Garry Wilson mówi, że rząd ani nie konsultował swojej decyzji z branżą, ani nie ostrzegł z wyprzedzeniem o jej wprowadzeniu. Wilson dodaje, że Europa powinna wypracować w oparciu o dane naukowe system prowadzenia testów na koronawirusa, który pozwoli na wznowienie lotów po kontynencie.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd Niemiec zamyka hotele i restauracje

Zgodnie z decyzją rządu agenci będą musieli zamknąć swoje biura – to nie tyle ich biznesowa decyzja, ile nakaz. Ministerstwo Skarbu, komentując przedłużenie postojowego, podkreśla, że bieżące rozwiązania są korzystniejsze dla pracowników niż październikowe. Koszty utrzymania pracowników będą niższe w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem. Dodatkowo firmy w Anglii, które muszą się zamknąć, otrzymają wsparcie w wysokości do 3 tysięcy funtów miesięcznie, a lokalne władze dostaną w sumie 1,1 miliarda funtów (wysokość grantu liczona jest jako 20 funtów na mieszkańca), by wesprzeć przedsiębiorców w jeszcze większym zakresie. Ci ostatni mogą też liczyć też na dotacje, których wysokość zależy w zależności od ich wartości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawnik: Rząd pomylił kod PKD. Rozporządzenie nie zamyka wyciągów

Popularny adwokat Piotr Schramm zwrócił uwagę, że w rozporządzeniu wprowadzającym od dzisiaj lockdown rząd ...

Rosja – pilot zmarł w czasie lotu

Airbus 320 Aerofłotu, lecący z Moskwy do Anapy nad Morzem Czarnym, musiał awaryjnie lądować ...

W Ryanairze kobiety upośledzone finansowo

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn pracujących w Ryanairze w Wielkiej Brytanii wynosi 67 ...

Rybicka i Śliwka awansowali w Zdrojowej

Dotychczasowa dyrektor sprzedaży Magdalena Rybicka została członkiem zarządu Zdrojowej Hotels, a Piotr Śliwka objął ...

Polski Bus także po ukraińsku

Serwis rezerwacyjny Polskiego Busa jest już w całości dostępny w języku ukraińskim. To odpowiedź ...

Finnair dodaje nowe rejsy do Warszawy

W szczycie sezonu letniego, między 5 czerwca a 4 sierpnia, Finnair doda nowe codzienne ...