Zachodniopomorscy przedsiębiorcy: My też potrzebujemy pomocy

Fot. Pixabay

Z niepokojem przyjęliśmy informację, że rząd szykuje pomoc dla przedsiębiorców z branży turystycznej tylko z południa Polski. Dziś zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju – piszą w liście do premiera przedsiębiorcy turystyczni zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pisze w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, że nie tylko górskie, ale również nadmorskie kurorty pilnie potrzebują wsparcia. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy apelują do rządu, by ten, przygotowując tarczę turystyczną, wziął pod uwagę także ich region.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy turystyczni: Tarcza 6.0 to nie tarcza, tylko tarczunia

Poniżej publikujemy list w całości i bez zmian.

Turystyka potrzebuje pilnej pomocy. Północna Izba Gospodarcza apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego

Turystyka stanowi 15 procent PKB Pomorza Zachodniego. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, czyniąc takie kurorty jak Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Świnoujście godną alternatywą dla złotych piasków Bułgarii, słonecznej Chorwacji czy nawet krajów śródziemnomorskich. Turyści chwalą atmosferę w Polsce, atrakcje turystyczne, a także bardzo wysoki standard bazy hotelowej. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że zachodniopomorska turystyka znalazła się nad przepaścią.

– Nie możemy dopuścić do tego, by lata aktywnej pracy przedsiębiorców i samorządowców zostały zmarnowane. Branża turystyczna, hotelarstwo i gastronomia nie poradzą sobie bez wsparcia ze strony Rządu. Polska jest modnym punktem na turystycznej mapie Europy. Nie możemy tego zmarnować – apeluje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

W mediach ogólnopolskich pojawiły się doniesienia, że rząd RP zamierza wspierać turystykę z naznaczeniem południa Polski oraz kurortów górskich, które – co oczywiste – na odwołanych feriach zimowych straciły najwięcej. Uważamy jednak, że we wsparciu turystyki pomijanie Pomorza Zachodniego jest krzywdzące.

Pamiętajmy, że w sezonie jesiennym i zimowym zachodniopomorska turystyka wspierana była obecnością gości z Niemiec. Kuracjusze chętnie odwiedzali największe kurorty. Odczuwalny jest także brak turystów medycznych, a nasz region cieszył się ich wielkim uznaniem. Obecnie kliniki działają w sposób bardzo ograniczony, co również generuje straty.

Apel Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, skierowany do Premiera Mateusza Morawieckiego, podpisany przez Prezes Hannę Mojsiuk:

Północna Izba Gospodarcza jako samorząd gospodarczy zrzeszający przedsiębiorców w województwie zachodniopomorskim na bieżąco monitoruje sytuację gospodarczą związaną z epidemią COVID-19 w Polsce i na świecie. Zwracając szczególną uwagę na skutki, jakie niesie ze sobą obecna sytuacja wśród przedsiębiorców, pragniemy zwrócić się z apelem o wsparcie.

Branża hotelarska, turystyczna, a z nią usługowo-gastronomiczna bardzo silnie odczuwa skutki epidemii koronawirusa. W związku z tą krytyczną sytuacją branży hotelarsko-turystycznej na Pomorzu Zachodnim i w całej Polsce pragniemy zwrócić uwagę na postulaty i prośby o realną pomoc dla tego sektora. Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację, iż rząd zamierza przekazać specjalne środki pomocowe dla przedsiębiorców z branży turystycznej tylko z południa Polski.

Brak możliwości funkcjonowania dla całego sektora w połączeniu z okresem feryjnym, bez możliwości organizacji wyjazdów, kolonii i obozów, tak samo negatywnie wpływa na branżę na Pomorzu, jak i w górach. Dziś zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju. Dlatego apelujemy do Pana Premiera o wsparcie całej branży i wszystkich, którzy z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie mogą obecnie działać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sejm – dezyderat w sprawie turystyki rozpala emocje posłów

Trwa walka w komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki o dezyderat do premiera w ...

Cracovia popłynie do Ystad

Jutro prom Cracovia wyruszy w swój pierwszy rejs do szwedzkiego portu w Ystad – ...

Marka hotelowa Mövenpick wkracza do Polski

Pięciogwiazdkowy hotel Mövenpick powstanie w Kołobrzegu. Będzie to pierwszy obiekt tej luksusowej, szwajcarskiej marki ...

Rzym wprowadza ograniczenia dla autokarów

Trzy strefy i wyższe opłaty za wjazd autokarów do Rzymu uzależnione od typu silnika ...

Miliony dla szefów firm turystycznych

4,45 miliona dolarów zarobił w zeszłym roku prezes grupy hotelowej InterContinental w Europie Richard ...

Betlej: Morawiecki, weź przykład z Orbana

Nowy plan premiera Mateusza Morawieckiego, nazwany „Piątką Morawieckiego” „mówiąc delikatnie nie powala” i „ ...