Drastyczny spadek liczby turystów w Hiszpanii. Tak źle nie było od 50 lat

FOT. Filip Frydrykiewicz

Liczba zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Hiszpanię w 2020 roku, spadła o ponad 80 procent, do 19 milionów, czyli do poziomu nie obserwowanego od 1969 roku.

W grudniu przyjazdy turystów spadły o 85 procent, licząc rok do roku. Stało się tak między innymi stąd, że władze nałożyły nowe ograniczenia w podróżowaniu, aby powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem – podaje agencja Reutera.

CZYTAJ TEŻ: Niemieckie biura podróży straciły ponad 60 procent przychodów

Turyści wydali w grudniu o 86,1 procent mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej – podał hiszpański główny urząd statystyczny INE. W całym roku 2020 turyści wydali 19,7 miliarda euro, a więc o 78,5 procent mniej. Najlepiej wypadły dwa pierwsze miesiące roku – w styczniu zanotowano 4,1 miliona turystów zagranicznych, a w lutym 4,4 miliona.

INE zwraca też uwagę, że rok był wyjątkowy, ponieważ najwięcej przyjechało Francuzów (3,8 miliona), chociaż od lat dominują goście z Wielkiej Brytanii i z Niemiec.

Te liczby lokują Hiszpanię wśród krajów, w których w Europie gospodarka turystyczna ucierpiała najmocniej. W 2019 roku przynosiła około 12 procent produktu krajowego brutto (PKB). Chociaż nie ma oficjalnych danych na temat udziału tej branży w PKB w 2020 roku, analityk Maria Jesus Fernandez szacuje, że było to 4 – 5 procent – podaje Reuters.

We wtorek odnotowano tam 29 604 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba infekcji maleje, ostatnie rekordowe liczby sięgały ponad 40 tysięcy. Zarazem trzecia fala zakażeń spowodowała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w ciągu doby o 724 (do 59 805), co stanowiło największy jednodniowy wzrost od kwietnia.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia straciła ponad 70 procent turystów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstanie Podhalańska Kolej Regionalna

Porozumienie o utworzeniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej podpisali samorządowcy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego z ...

Niemieccy agenci chcą okrągłego stołu z touroperatorami

„Żądamy negocjacji w sprawie warunków handlowych na sezon 2020/21. Chcemy wynagrodzeń niezależnych od wzrostu ...

TUI będzie dalej inwestował w Grecji

Przed pandemią TUI negocjował nowe projekty hotelowe w Grecji, ale w momencie jej wybuchu ...

Grecka wyspa Poros objęta reżimem sanitarnym

Grecki Urząd ds. Ochrony Ludności wprowadził na wyspie Poros zaostrzone przepisy sanitarne. To reakcja ...

Chorwacka turystyka rośnie dzięki Azjatom i Amerykanom

Prawie 20 milionów turystów odwiedziło Chorwację w tym roku. Choć najwięcej gości przybyło z ...

Rainbow pozyskał inwestora do budowy hoteli w Grecji

Należąca do biura podróży Rainbow grecka spółka White Olive Hotels dostanie 9 milionów euro ...